Off topic: Непреводими български думи и изрази
Thread poster: etale
etale
etale
Local time: 09:29
Spanish to Bulgarian
+ ...
Jun 18, 2012

Идеята да пусна тази тема дойде в резултат на невъзможността ми да преведа в неформален разговор израза "заврян зет". Сигурно има още много непреводими думи и изрази. А може би някои от тях имат точен (или не съвсем) еквивалент на други езици?...

 
Alexandra Staneva
Alexandra Staneva  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 10:29
Member (2008)
Bulgarian to English
+ ...
чудесна тема Jun 19, 2012

Замислих се и аз! Налагаше ми се да превеждам на баща ми вицовете за Вуте и Геле и доста се затруднявах - затова започвах от а и б, ако знаех, разбира се историята, за да „вкарам в картинката“ съответния англичанин/англичанка. Те пак не разбираха, но ние доста се смеехме на мои... See more
Замислих се и аз! Налагаше ми се да превеждам на баща ми вицовете за Вуте и Геле и доста се затруднявах - затова започвах от а и б, ако знаех, разбира се историята, за да „вкарам в картинката“ съответния англичанин/англичанка. Те пак не разбираха, но ние доста се смеехме на моите усилия. Дори и да успеех да предам хумора - той май си беше само наш - те се чудеха на какво се смеем. Освен „завряния зет“ е доста трудно изобщо да им обясним нашите роднински връзки при положение, че за тях всичко е "in-law". И т.н.Collapse


 
etale
etale
Local time: 09:29
Spanish to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Ето още една Mar 1, 2015

СЪКЛЕТ

Тази събота и неделя ги прекарах с един спешен превод, който много прилича на телефонния указател....


 
Boyko Bankoff
Boyko Bankoff
Greece
Local time: 10:29
Greek to Bulgarian
+ ...
Кака и бате Mar 25, 2015

Здравейте !
Ето Ви още две непреводими думички - няма ги и в гръцкия език.
А иначе за вицовете - имаме много общи с вицовете в гръцкия език - нали сме си балкански синдром...


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Непреводими български думи и изрази






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »