данъците
Thread poster: Galina Velichkova
Galina Velichkova
Galina Velichkova
Bulgaria
Local time: 07:08
English to Bulgarian
+ ...
Mar 12, 2014

Здравейте,
Някой може ли да ми каже как стои въпроса с данъците?
Като пиша фактура какъв данък отбелязвам и къде отива като го отбележа?


 
Ekaterina Kroumova
Ekaterina Kroumova  Identity Verified
French to Bulgarian
+ ...
Въпросът Ви е много общ Mar 12, 2014

Въпросът Ви е много общ и не става съвсем ясно какво питате. ДДС ли имате предвид? Какво лице сте, юридическо или физическо, имате ли регистрация по ДДС и по кой член от закона?

 
Galina Velichkova
Galina Velichkova
Bulgaria
Local time: 07:08
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Благодаря за бързия отговор! Mar 12, 2014

Първо, благодаря за бързия отговор.
въпросът е общ, защото изобщо не знам как става фактурирането, а трябва относително бързо да изпратя фактура и ми е трудно да се ориентирам в общата информация.
Не съм юридическо лице и предполагам не подлежа на облагане с ДДС (предполагам и по-скоро питам). Имах предвид други данъци, подоходен например (не знам дали има други) и ако сложа 10% подоходен данък той кога и от кого се плаща?


 
Ekaterina Kroumova
Ekaterina Kroumova  Identity Verified
French to Bulgarian
+ ...
Друг данък не се начислява на този етап Mar 12, 2014

Значи, пак не е достатъчна информацията.

Първо, за да издавате фактура, трябва да сте регистрирана като самоосигуряващо се лице. Имате ли такава регистрация?

Да предположим, че имате. Фактурата за България или за чужбина ще я издавате? Защото за чужбина, преди �
... See more
Значи, пак не е достатъчна информацията.

Първо, за да издавате фактура, трябва да сте регистрирана като самоосигуряващо се лице. Имате ли такава регистрация?

Да предположим, че имате. Фактурата за България или за чужбина ще я издавате? Защото за чужбина, преди да почнете да издавате фактура, трябва да се регистрирате по ДДС и едва след седемдневен срок от излизане на регистрацията Ви можете да издавате фактура.

Да предположим, че фактурата е за България. Вписвате си сумата, която ще начислявате, без никакви данъци. Най-отдолу като основание за невнасяне на ДДС изписвате по кой член от ЗДДС го правите (тук трябва да проверите в закона, че не помня точно, а и така и не ми е ясно какъв Ви е статутът).

Данък общ доход се начислява при подаването на годишната декларация следващата година до 30 април. Изчислението му се прави по определена формула, след като сте отчислили здравните и пенсионните осигуровки. Между другото, тези осигуровки се внасят всеки месец. Но за това е най-добре да се консултирате със счетоводител.

[Edited at 2014-03-12 18:20 GMT]
Collapse


 
Galina Velichkova
Galina Velichkova
Bulgaria
Local time: 07:08
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Благодаря, този път с повече информация Mar 12, 2014

Не съм самоусигуряващо се лице, на трудов договор съм, но работя и по граждански. И не съм регистрирана по ДДС.
Убягнало ми е, че за работа с чуждестранни контрагенти е необходима регистрация по ДДС, което е малко обезкуражаващо. Но, проблемът е "в моя телевизор".
Колкото до българските данъци, стана ми ясно, и отново благодаря По-ясно е, защото положението явно е като при гражданските договори.
Благодаря Ви!


 
Ekaterina Kroumova
Ekaterina Kroumova  Identity Verified
French to Bulgarian
+ ...
Фактура без регистрация??? Mar 12, 2014

Как така ще издавате фактура, ако не сте регистрирана нито като фирма, нито като самоосигуряващо се лице? Данъчните веднага ще Ви изловят! Не ми се мисли после...

Регистрацията като самоосигуряващо се лице е супер лесна и проста и е около 20 лв. Въпросът е, че след това щ�
... See more
Как така ще издавате фактура, ако не сте регистрирана нито като фирма, нито като самоосигуряващо се лице? Данъчните веднага ще Ви изловят! Не ми се мисли после...

Регистрацията като самоосигуряващо се лице е супер лесна и проста и е около 20 лв. Въпросът е, че след това ще трябва всеки месец да се осигурявате за пенсия и здравни (поне) върху 420 лв. Само така можете да издавате фактури. Във фактурата трябва да посочите Булстат номер, който ще Ви дадат от Агенцията по вписванията, като се регистрирате като самоосигуряващо се лице. А иначе регистрацията по ДДС с цел да издавате фактури в чужбина не е никак сложна и се прави в НАП.

Вижте с тези, на които мислите да издавате фактура, дали не може да Ви пуснат граждански договор, иначе няма как да стане.



[Edited at 2014-03-12 18:38 GMT]
Collapse


 
Galina Velichkova
Galina Velichkova
Bulgaria
Local time: 07:08
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Ех тези данъци... Mar 12, 2014

Разбирам, благодаря за съвета, ще проуча въпроса с регистрациите и с възможността за граждански договор, и тогава ще му мисля за фактури
Благодаря!


 
Assia Terpecheva
Assia Terpecheva  Identity Verified
Spain
Local time: 06:08
Member (2007)
English to Bulgarian
+ ...
SITE LOCALIZER
Процедура за регистрация като самоосигуряващо се лице Oct 24, 2014

Здравейте,

Без да претендирам за изчерпателност на информацията, тъй като процесът не е толкова лесен, колкото изглежда, първата стъпка е да се регистрирате по БУЛСТАТ. След това се регистрирате като самоосигуряващо се лице в НАП. Осигуровките си избирате върху какв
... See more
Здравейте,

Без да претендирам за изчерпателност на информацията, тъй като процесът не е толкова лесен, колкото изглежда, първата стъпка е да се регистрирате по БУЛСТАТ. След това се регистрирате като самоосигуряващо се лице в НАП. Осигуровките си избирате върху каква сума да бъдат, но има определен минимум.
За да издавате фактури в ЕС, трябва да имате и регистрация по ДДС. За тази регистрация, може да се наложи в НАП да представите проформа фактура или конкретна поръчка за работа, за да докажете, че Ви е необходима. Повечето фирми в ЕС изискват фактура с регистрация по ДДС.
Ежемесечно се подават данъчни декларации и декларации за ДДС със съответните издадени фактури. Данъците се плащат всяко тримесечие. Спазват се строги срокове.
Препоръчвам Ви да ползвате услугите на счетоводител, запознат с подобен вид дейност.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

данъците






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »