Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
3 Apr 22, 2010

3 :)

"Kód plnění
vyplní se:
- kód plnění "0" při dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě (§ 13 odst. 1 a 2 zákona),
- kód plnění "1" při přemístění obchodního majetku plátcem do jiného členského státu (§ 13 odst. 6 zákona),
- kód plnění "2" při dodání zboží uvnitř území Evropského společenství formou třístranného obchodu (§ 17 zákona), tento kód vypl�
... See more
3 :)

"Kód plnění
vyplní se:
- kód plnění "0" při dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě (§ 13 odst. 1 a 2 zákona),
- kód plnění "1" při přemístění obchodního majetku plátcem do jiného členského státu (§ 13 odst. 6 zákona),
- kód plnění "2" při dodání zboží uvnitř území Evropského společenství formou třístranného obchodu (§ 17 zákona), tento kód vyplňuje pouze prostřední osoba,
- kód plnění "3", při poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona, pokud je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby."
(To je nápověda z el. podání zde - https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces )

[Edited at 2010-04-22 13:54 GMT]
Collapse


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Díky Apr 22, 2010

Tomas Mosler wrote:

3 :)



Díky, já si to myslel, tenhle kód je novinka, která asi souvisí se změnami od 1.1.2010 - v "poučení" z loňského roku vůbec není.

Když jsem se o těch nových povinnostech na začátku roku dozvěděl, tak jsem "brblal" (zas nějaký papíry a práce navíc), ale není to tak strašné. Udělat v Excelu přehled pro souhrnné hlášení je otázka pár kliknutí, vyplnění přehledu je taky maličkost. Dohromady zátěž sotva 1/2 hodiny navíc za čtvrt roku.
A donutilo mě to udělat si schránku a posílat elektronicky, takže šetřím papír a poštovné

Když se ale někdo stává plátcem DPH nově, tak to musí být dost protivné

Marek


 
Milos Prudek
Milos Prudek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
English to Czech
+ ...
Souhrnné hlášení a korupce May 1, 2010


Když se ale někdo stává plátcem DPH nově, tak to musí být dost protivné


To souhrnné hlášení je dokonalým přehledem o vztazích mezi soukromými firmami. Kdo nakupuje od koho. To je zlatý důl pro nečestné lidi. Příklad: paní na finančním úřadě má manžela nebo bratra, který podniká ve velkoobchodě s nějakým zbožím. Paní svému příbuznému poskytne kompletní seznam obchodních vztahů jeho konkurentů - od koho nakupují, komu prodávají. Nebo ta paní ani nemá takového příbuzného, prostě jí někdo zaplatí za cenné informace.

I když osobně z toho strach nemám, tak obecně mě to připadá šílené.


 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
English to Czech
bohužel, je to tak! May 6, 2010

Už když koncem ledna prosákla informace o nutnosti registrace, hned mě napadlo, jak se budeme každé 3 měsíce sami udávat....


Milos Prudek wrote:
To souhrnné hlášení je dokonalým přehledem o vztazích mezi soukromými firmami. Kdo nakupuje od koho. To je zlatý důl pro nečestné lidi. Příklad: paní na finančním úřadě má manžela nebo bratra, který podniká ve velkoobchodě s nějakým zbožím. Paní svému příbuznému poskytne kompletní seznam obchodních vztahů jeho konkurentů - od koho nakupují, komu prodávají. Nebo ta paní ani nemá takového příbuzného, prostě jí někdo zaplatí za cenné informace.

I když osobně z toho strach nemám, tak obecně mě to připadá šílené.


 
Milos Prudek
Milos Prudek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
English to Czech
+ ...
Přičíst DPH k fakturám za soudní překlady? May 7, 2010

maximální odměny za soudní tlumočení stanovuje vyhláška Ministerstva spravedlnosti
ze dne 1. října 2002, viz http://www.prudek.com/info/amendment-of-regulation-governing-the-experts-and-interpreters-act

Myslíte že si můžu k té maximální odměně 350 Kč připočíst DPH? V opačném případě se totiž moje
... See more
maximální odměny za soudní tlumočení stanovuje vyhláška Ministerstva spravedlnosti
ze dne 1. října 2002, viz http://www.prudek.com/info/amendment-of-regulation-governing-the-experts-and-interpreters-act

Myslíte že si můžu k té maximální odměně 350 Kč připočíst DPH? V opačném případě se totiž moje odměna za tlumočení a překlady pro soudy de facto sníží o 20%.
Collapse


 
Daniel Šebesta
Daniel Šebesta  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2007)
English to Czech
+ ...
Novela 2006 May 7, 2010

Milos Prudek wrote:

Myslíte že si můžu k té maximální odměně 350 Kč připočíst DPH? V opačném případě se totiž moje odměna za tlumočení a překlady pro soudy de facto sníží o 20%.


Ano. Kvůli tomu se dělala novela v roce 2006 (zákon 322/2006 Sb.). Píše se tam: „Odměna stanovená podle předchozích odstavců se zvyšuje o částku odpovídající dani z přidané hodnoty, kterou je znalec (tlumočník) povinen z odměny odvést podle zvláštního předpisu.“


 
Milos Prudek
Milos Prudek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
English to Czech
+ ...
Fajn, DPH lze připočíst. May 7, 2010


Ano. Kvůli tomu se dělala novela v roce 2006 (zákon 322/2006 Sb.).



Aha. Díky moc. To je skvělé.


 
Kateřina Suchánková
Kateřina Suchánková  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2010)
English to Czech
+ ...
Nejasnosti při vyplňování přiznání k DPH Jul 19, 2010

Ahoj, všichni, možná už jsem úplně pitomá, i když jsem studovala VŠE, účetnictví mi nic moc neříká (nebo jen to, že ho nemám ráda). Mohla bych se tedy zeptat, jestli byste mi někdo mohl poradit s následujícím:
1) Klient je v EU, ale není registrován k DPH, nemá tedy DIČ a musela jsem mu tedy (doufejme, že správně) fakturovat s DPH. Ovšem teď nevím, do které kolonky s ním...
2) Platba za členství na Proz - vím, že jste se o tom mnozí zmiňovali,
... See more
Ahoj, všichni, možná už jsem úplně pitomá, i když jsem studovala VŠE, účetnictví mi nic moc neříká (nebo jen to, že ho nemám ráda). Mohla bych se tedy zeptat, jestli byste mi někdo mohl poradit s následujícím:
1) Klient je v EU, ale není registrován k DPH, nemá tedy DIČ a musela jsem mu tedy (doufejme, že správně) fakturovat s DPH. Ovšem teď nevím, do které kolonky s ním...
2) Platba za členství na Proz - vím, že jste se o tom mnozí zmiňovali, že je to daňově neutrální plnění, ale jaksi mi opět uniká ta správná kolonka
3) Platba za software, konkrétně Wordfast, dodavatel je firma v USA, fakturovali mi to bez DPH a já opět nevím, kam s tím...
Mockrát díky za event. radu, termín už docela hoří...
Collapse


 
seraalice
seraalice  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
English to Czech
+ ...
DPH Jul 20, 2010

Dobrý den,

to přiznání mně také dalo zabrat, ani účetní nevěděla leckdy co s tím. Navrhovala bych, abyste si zavolala na FÚ - když bylo nejhůř, vždy mně tam dobře poradili.
A přinejhorším vás vyzvou k opravě.

Kateřina Suchánková wrote:

Ahoj, všichni, možná už jsem úplně pitomá, i když jsem studovala VŠE, účetnictví mi nic moc neříká (nebo jen to, že ho nemám ráda). Mohla bych se tedy zeptat, jestli byste mi někdo mohl poradit s následujícím:
1) Klient je v EU, ale není registrován k DPH, nemá tedy DIČ a musela jsem mu tedy (doufejme, že správně) fakturovat s DPH. Ovšem teď nevím, do které kolonky s ním...
2) Platba za členství na Proz - vím, že jste se o tom mnozí zmiňovali, že je to daňově neutrální plnění, ale jaksi mi opět uniká ta správná kolonka
3) Platba za software, konkrétně Wordfast, dodavatel je firma v USA, fakturovali mi to bez DPH a já opět nevím, kam s tím...
Mockrát díky za event. radu, termín už docela hoří...


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
... Jul 20, 2010

Pro Kateřinu:

1) Šel by řádek 1? (Pokud platíte DPH Vy - ovšem pozor, to, že není druhá strana registrována k DPH neznamená, že není k DPH povinna! Je to skutečně nepodnikatel, nebo jen nesplňuje tamní limity?)

2) Mohl by to být řádek 25? (To jen tak naslepo, pak možná k tomu něco v oddílu IV, resp. by se NEuvádělo do ř. 50, zkrátka aby to skutečně vyšlo neutrálně? )
... See more
Pro Kateřinu:

1) Šel by řádek 1? (Pokud platíte DPH Vy - ovšem pozor, to, že není druhá strana registrována k DPH neznamená, že není k DPH povinna! Je to skutečně nepodnikatel, nebo jen nesplňuje tamní limity?)

2) Mohl by to být řádek 25? (To jen tak naslepo, pak možná k tomu něco v oddílu IV, resp. by se NEuvádělo do ř. 50, zkrátka aby to skutečně vyšlo neutrálně? )

3) Pokud neplatíte ani ne(proti)odečítáte atd. DPH (narozdíl třeba od toho Proz), předpokládal bych, že to v přiznání k *DPH* nemá co dělat?
Collapse


 
Kateřina Suchánková
Kateřina Suchánková  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2010)
English to Czech
+ ...
Pro Tomáše: Jul 21, 2010

Od známé z finančního úřadu jsem získala následující vyjádření:

"Tak jsem to tady prokonzultovala a mám tyto závěry:


1) Rozhodující je, zda klient v EU kterému je služba poskytována, je osoba povinná k dani nebo ne, tedy nikoliv zda je nebo není registrován k DPH.

(Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, tj. podniká, viz §5 zákona o DPH.)

... See more
Od známé z finančního úřadu jsem získala následující vyjádření:

"Tak jsem to tady prokonzultovala a mám tyto závěry:


1) Rozhodující je, zda klient v EU kterému je služba poskytována, je osoba povinná k dani nebo ne, tedy nikoliv zda je nebo není registrován k DPH.

(Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, tj. podniká, viz §5 zákona o DPH.)

Pokud to není osoba povinná k dani (tj. běžný občan, který nepodniká), pak se jí to skutečně fakturuje s DPH, (z hlediska zákona o DPH se to řeší dle §9/2 a místo plnění je místo, kde má osoba poskytující službu, (tedy ty), sídlo nebo místo podnikání, tj. ČR. V daňovém přiznání k DPH by se to dalo do řádku 1. (Souhrnné hlášení se nedělá).



Pokud je služba poskytována osobě povinné k dani, pak by to, že podniká, měla nějak doložit (např. kopií živnostenského oprávnění, daň.přiznáním, v krajním případě čestným prohlášením.) Pak se jí to fakturuje bez DPH. Osoba, která tu službu příjme, se musí zaregistrovat, přiznat daň a uplatnit si odpočet. Číslo registrace by Ti měla sdělit. Pokud Ti nestihne oznámit číslo registrace do termínu podání souhrnného hlášení, pak bys to uvedla v následném souhrnném hlášení. V daňovém přiznání k DPH by to mělo být v ř.21.

2) členské poplatky nejsou předmětem DPH (nejde o poskytnutí zboží ani služby).

3) Pokud Ti software přišel přes internet nebo mailem (tj. ne balíček), jde o přijetí služby sloužící k podnikání ze 3. země, v daňovém přiznání by to měl být řádek 11.

Tak to je vše, co se mi podařilo zjistit."

Takže jsem to vyřešila následovně:
ad 1) bod 1 jsem dala opravdu do řádku 1
... dost těžko si totiž dovedu představit, že bych někoho já přesvědčovala, že se musí k DPH zaregistrovat, když nechce - DPH jsem tedy odvedla já, já bych to tedy snad měla mít v pořádku a to, že by se měl zaregistrovat klient a nechce, ať si vyřeší on sám, já jsem ho na to upozornila

ad 2) řídila jsem se pokynem kamarádky z finančáku i vyjádřením některých kolegů překladatel, takže jsem to prostě ingnorovala

ad 3) řídila jsem se opět pokynem kamarádky z finančáku, což tentokrát zřejmě byla chyba, ale už s tím nic nenadělám - na DPH jsem zřejmě pak odvedla cca 750 Kč navíc. což je ovšem moje blbost a za blbost se platí Podle mého názoru bych totiž to DPH platit neměla, když jsem plátcem DPH, ale chybička se holt občas vloudí. Tudíž závěr pro příště - na dph u softwaru se nejlépe asi vykašlat... a souhlas s Tomášem

Takže závěr - ať žije administrativa, jdu pracovat, ať vydělám na zbytečně zaplacené DPH.
Collapse


 
Kateřina Suchánková
Kateřina Suchánková  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2010)
English to Czech
+ ...
Informovanost úředníků na FÚ Jul 21, 2010

seraalice wrote:

Dobrý den,

to přiznání mně také dalo zabrat, ani účetní nevěděla leckdy co s tím. Navrhovala bych, abyste si zavolala na FÚ - když bylo nejhůř, vždy mně tam dobře poradili.
A přinejhorším vás vyzvou k opravě.

Kateřina Suchánková wrote:

Ahoj, všichni, možná už jsem úplně pitomá, i když jsem studovala VŠE, účetnictví mi nic moc neříká (nebo jen to, že ho nemám ráda). Mohla bych se tedy zeptat, jestli byste mi někdo mohl poradit s následujícím:
1) Klient je v EU, ale není registrován k DPH, nemá tedy DIČ a musela jsem mu tedy (doufejme, že správně) fakturovat s DPH. Ovšem teď nevím, do které kolonky s ním...
2) Platba za členství na Proz - vím, že jste se o tom mnozí zmiňovali, že je to daňově neutrální plnění, ale jaksi mi opět uniká ta správná kolonka
3) Platba za software, konkrétně Wordfast, dodavatel je firma v USA, fakturovali mi to bez DPH a já opět nevím, kam s tím...
Mockrát díky za event. radu, termín už docela hoří...


 
Kateřina Suchánková
Kateřina Suchánková  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2010)
English to Czech
+ ...
Pro Alici - Informovanost úředníků na FÚ Jul 21, 2010

Když jsem se byla na danou tématiku poprvé (někdy v březnu) na FÚ v Hradci Králové zeptat, tak mě nejdřív posílali od čerta k ďáblu, pak jsem způsobola srocení úřednic pobíhajících vyplašeně s brožurkami z kanceláře do kanceláře a radících se mezi sebou, které ani nevěděly, že nějaký takováto povinnost existuje. Tak jsem si tam připadala proti nim jako doslova nabitá informacemi (samozřejmě získanými na tomto fóru). Výsledkem jejich porady bylo, že ... See more
Když jsem se byla na danou tématiku poprvé (někdy v březnu) na FÚ v Hradci Králové zeptat, tak mě nejdřív posílali od čerta k ďáblu, pak jsem způsobola srocení úřednic pobíhajících vyplašeně s brožurkami z kanceláře do kanceláře a radících se mezi sebou, které ani nevěděly, že nějaký takováto povinnost existuje. Tak jsem si tam připadala proti nim jako doslova nabitá informacemi (samozřejmě získanými na tomto fóru). Výsledkem jejich porady bylo, že si mám pořídit účetní nebo daňového poradce, že to přece sama nemohu zvládat... Tak jsem jakékoli další konzultace na FÚ vzdala. Účetní mi sice poradila, ale zpracovávat mi to odmítla, to bych jim musela dát celé účetnictví, a to pokládám při použití výdajového paušálu za nesmysl. Takže se tím pokouším nějak prokousat sama a s pomocí vždy ochotných kolegů-překladatelů
A výsledek - viz můj komentář pro Tomáše...
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
opravné přiznání Jul 21, 2010

Kateřino, do 25. ještě můžete podat opravné přiznání se vším jako předtím a se správně nevyplněným Wordfastem, "počítá" se pak to poslední přiznání a měli by vám peníze vrátit (pokud platíte, nikoli dostáváte).
Případně i po termínu lze podat dodatečné...

Jinak: "členské poplatky nejsou předmětem DPH (nejde o poskytnutí zboží ani služby)" - tak proč s tim ti Argentici nebo Španělé nebo kdo čarujou teda? Členství lze považova
... See more
Kateřino, do 25. ještě můžete podat opravné přiznání se vším jako předtím a se správně nevyplněným Wordfastem, "počítá" se pak to poslední přiznání a měli by vám peníze vrátit (pokud platíte, nikoli dostáváte).
Případně i po termínu lze podat dodatečné...

Jinak: "členské poplatky nejsou předmětem DPH (nejde o poskytnutí zboží ani služby)" - tak proč s tim ti Argentici nebo Španělé nebo kdo čarujou teda? Členství lze považovat za službu, ne? (To čistě technicky, ne že by se tím měnily ty daně... )
Collapse


 
Kateřina Suchánková
Kateřina Suchánková  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 02:36
Member (2010)
English to Czech
+ ...
členské poplatky Jul 21, 2010

Tomáši, to o těch členských poplatcích je názor lidí z jednoho finančáku a čarování s nimi Argentinců či Španělů je pro mě rovněž záhadou, ale asi to nemá smysl dál rozpitvávat, on se v tom tak jako tak nikdo moc nevyzná (tedy dle mé zkušenosti ani úředníci z různých FÚ)...
Za info o opravném přiznání moc díky, pokusím se to nějak spáchat...


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »