Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 19:54
English to Romanian
+ ...
Câte bordeie, atâtea obiceie... Sep 14, 2010

Eu una sunt... amețită e puțin spus.

La sfârșitul lui iulie am obținut codul de TVA pentru prestări de servicii către clienți din alte state membre UE după mai bine de două luni de discuții cu cei de la Finanțe Dolj, care spuneau că nu au auzit de așa ceva la PFA, că ar trebui să mă înregistrez și pentru intern și alte asemenea explicații. Ulterior, m-am înregistrat și în Registrul operatorilor intracomunitari, iar în august am emis o factură către un pa
... See more
Eu una sunt... amețită e puțin spus.

La sfârșitul lui iulie am obținut codul de TVA pentru prestări de servicii către clienți din alte state membre UE după mai bine de două luni de discuții cu cei de la Finanțe Dolj, care spuneau că nu au auzit de așa ceva la PFA, că ar trebui să mă înregistrez și pentru intern și alte asemenea explicații. Ulterior, m-am înregistrat și în Registrul operatorilor intracomunitari, iar în august am emis o factură către un partener extern. După ce s-au consultat cu cineva de la București mi-au spus că trebuie să vin cu declarația 390, în format electronic și imprimată, pentru lunile în care am facturi externe.

Credeam că se rezolvase totul cu bine când, astăzi, m-am prezentat la Finanțe cu declarația 390 și nu au vrut să mi-o accepte. M-au plimbat de la un ghișeu la altul, de la depunere declarații la biroul pentru servicii intracomunitare, de acolo la asistență contribuabili, de acolo la inspecție fiscală și nu au ajuns la nicio concluzie. Ba că ar trebui să depun și 300 împreună cu ea, ba că sunt automat înregistrată și pentru extern dacă m-am înregistrat pentru extern (??) și că trebuie să emit facturile interne cu TVA, ba că primesc amendă dacă am emis facturi interne fără TVA etc etc etc.

Am văzut pe forum că o parte dintre colegii din alte orașe au depus și declarația 301 împreună cu 390 și aș vrea să fac și eu același lucru, să le completez pe ambele și să le trimit prin poștă, atât imprimate, cât și în format electronic, ca să fiu acoperită. Numai că întâmpin probleme la completarea declarației 301 prin programul de pe situl ANAF. Am ales o opțiune de achiziții la întâmplare (2), că oricum prestările de servicii nu apar, însă nu știu ce să trec la valori ca să poată apărea TVA datorat 0. Trec valoarea reală a tranzacției și la baza de impozitare o transform în lei, iar apoi la TVA datorat 0? Cum procedați voi? Am încercat așa, însă nu reușesc să vizualizez și să listez decontul de TVA, programul îmi dă eroare (Înregistrări completate parțial: 1, Abandon) și nu pot să merg mai departe. Am încercat să completez și altfel, însă tot apare aceeași eroare. S-a mai confruntat cineva cu această problemă și, dacă da, cum a rezolvat-o? Vă mulțumesc.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 18:54
Italian to Romanian
+ ...
301 - NUMAI când ai achiziţii Sep 14, 2010

Oana Duta wrote:


Am văzut pe forum că o parte dintre colegii din alte orașe au depus și declarația 301 împreună cu 390 și aș vrea să fac și eu același lucru, să le completez pe ambele și să le trimit prin poștă, atât imprimate, cât și în format electronic, ca să fiu acoperită. Numai că întâmpin probleme la completarea declarației 301 prin programul de pe situl ANAF. Am ales o opțiune de achiziții la întâmplare (2), că oricum prestările de servicii nu apar, însă nu știu ce să trec la valori ca să poată apărea TVA datorat 0. Trec valoarea reală a tranzacției și la baza de impozitare o transform în lei, iar apoi la TVA datorat 0? Cum procedați voi? Am încercat așa, însă nu reușesc să vizualizez și să listez decontul de TVA, programul îmi dă eroare (Înregistrări completate parțial: 1, Abandon) și nu pot să merg mai departe. Am încercat să completez și altfel, însă tot apare aceeași eroare. S-a mai confruntat cineva cu această problemă și, dacă da, cum a rezolvat-o? Vă mulțumesc.


Salut Oana,

Am depus şi eu vreo 4 luni Decontul de TVA 301, completând în rubrica de achiziţii şi gândindu-mă că au greşit ei formularul, omiţând să treacă şi prestările. Iar în coloana de TVA datorat am trecut 0.
De fapt, decontul 301 se depune numai dacă ai făcut ACHIZIŢII în luna aferentă decontului, nu şi în cazul prestărilor. După ce am aflat informaţia asta de la colegi, am bătut holurile Administraţiei Financiare de la Cluj şi mi s-a confirmat că este aşa: nu se depune decât dacă ai achiziţii. Iar persoana care mi-a spus a adăugat că dacă în coloana de TVA datorat am trecut 0, este ok şi să o las baltă. Nu va veni nimeni să îmi ceară niciun TVA. Sper că este aşa.
Deci nu trebuie să depui pentru prestări decât Declaraţia 390.

Succes


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
incurcat, dom'le foarte incurcat Sep 14, 2010

Am trecut si eu prin aceleasi dileme si a mai ramas una:
Ce se poate face cu facturile emise clientilor din UE din februarie pana acum, cand am primit codul?
Am citit undeva ca sunt pasibila de o amenda egala cu 2% din valoarea facturilor emise. Cu alte cuvinte, trebuie sa pun bani deoparte.

Mult spor la tradus,
Ana


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Italian to Romanian
Amendă Sep 14, 2010

anamaria bulgariu wrote:

Am trecut si eu prin aceleasi dileme si a mai ramas una:
Ce se poate face cu facturile emise clientilor din UE din februarie pana acum, cand am primit codul?
Am citit undeva ca sunt pasibila de o amenda egala cu 2% din valoarea facturilor emise. Cu alte cuvinte, trebuie sa pun bani deoparte.

Ana


Da, se aplică amendă. Eu am depus în martie declaraţiile pentru ianuarie şi februarie. Pe cea pentru ianuarie mi-au primit-o numai după ce am plătit amenda.
Trebuie să depuneţi câte o declaraţie pentru fiecare lună în care aţi prestat servicii către clienţi UE.


 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 19:54
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
amendă Sep 14, 2010

Amenda este 2% indiferent dacă depui declarația retroactiv, dar ai bunăvoința ca totuși să încerci să "îndrepți lucrurile" sau dacă nu o depui și ești descoperit pe parcurs?
Cred că și cei de la finanțe sunt cam pe dinafară deoarece astăzi când am depus actele pentru registrul intercomunitar doamna de la ghișeu a susținut sus și tare că eu sunt plătitoare de TVA, altfel n-aș fi cerut acest certificat de înregistrare cu RO.
De asemenea nu știu câte țări d
... See more
Amenda este 2% indiferent dacă depui declarația retroactiv, dar ai bunăvoința ca totuși să încerci să "îndrepți lucrurile" sau dacă nu o depui și ești descoperit pe parcurs?
Cred că și cei de la finanțe sunt cam pe dinafară deoarece astăzi când am depus actele pentru registrul intercomunitar doamna de la ghișeu a susținut sus și tare că eu sunt plătitoare de TVA, altfel n-aș fi cerut acest certificat de înregistrare cu RO.
De asemenea nu știu câte țări din UE au implementat acest sistem (din surse neoficiale am auzit că doar vreo 2-3).
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Italian to Romanian
Validitatea numărului de înregistrare pentru TVA Sep 14, 2010

Antonia Toth wrote:

Amenda este 2% indiferent dacă depui declarația retroactiv, dar ai bunăvoința ca totuși să încerci să "îndrepți lucrurile" sau dacă nu o depui și ești descoperit pe parcurs?


Ca să fiu sinceră, nu ştiu cum mi-au calculat amenda, nici pe ce temei. Probabil, ţin cont de împrejurările concrete ale fiecărui caz.

Cred că și cei de la finanțe sunt cam pe dinafară deoarece astăzi când am depus actele pentru registrul intercomunitar doamna de la ghișeu a susținut sus și tare că eu sunt plătitoare de TVA, altfel n-aș fi cerut acest certificat de înregistrare cu RO.
De asemenea nu știu câte țări din UE au implementat acest sistem (din surse neoficiale am auzit că doar vreo 2-3).


Cei înregistraţi conf. art. 153 CF au un singur CIF (cu RO în faţă), în timp ce cei înregistraţi conf. art. 153 indice 1 CF au două CIF-uri, unul pentru prestaţii către clienţi interni şi din afara UE şi unul (cel cu RO) pentru prestaţii către clienţi UE.

Înainte de a presta servicii către clienţi UE, trebuie să verificăm validitatea numărului de înregistrare pentru TVA al acestora, de ex., aici http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=RO şi să salvăm/tipărim pagina cu răspunsul pentru a putea face dovada prestaţiei B2B.
Tot acolo, putem să verificăm validitatea propriului număr de înregistrare pentru TVA. Din câte am înţeles, acest număr apare ca invalid dacă nu suntem înregistraţi în registrul operatorilor intracomunitari. Ar putea cineva să verifice şi să confirme/infirme acest lucru?


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Codul meu este valid Sep 14, 2010

Se poate verifica foarte usor.

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Italian to Romanian
Verificarea înregistrării în registrul operatorilor intracomunitari Sep 14, 2010

Şi codul meu este valid, fiind înregistrată în registrul operatorilor intracomunitari. Aş fi vrut să primim o confirmare/infirmare din partea unui coleg care are număr de înregistrare pentru TVA, dar care nu este înregistrat în registrul operatorilor intracomunitari.

 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 19:54
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Nu funcționează Sep 14, 2010

Pare-se că nu merge. Peste 10 zile când voi fi înregistrată, sper că va funcționa.

 
Cristina Frasineanu
Cristina Frasineanu  Identity Verified
Local time: 19:54
Member (2013)
English to Romanian
+ ...
mergea si inainte Sep 14, 2010

Codul meu mergea in vies si inainte de a ma inregistra in registrul operatorilor intracomunitari (nici nu iesise legea cu registrul), deci nu cred ca e relevant. Nu-s platitor de TVA, am cod luat numai pentru prestatii intra-comunitare.

[Edited at 2010-09-14 16:52 GMT]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Italian to Romanian
Validare număr TVA Sep 14, 2010

Antonia Toth wrote:

Pare-se că nu merge. Peste 10 zile când voi fi înregistrată, sper că va funcționa.


Mulţumesc, Antonia, pentru confirmare. Eu nu am avut cum să verific dacă numărul TVA este sau nu invalidat în cazul neînregistrării în registrul operatorilor intracomunitari deoarece am depus cererea de înregistrare înainte de 1 august.

Cristina Frasineanu wrote:

Codul meu mergea in vies si inainte de a ma inregistra in registrul operatorilor intracomunitari (nici nu iesise legea cu registrul), deci nu cred ca e relevant. Nu-s platitor de TVA, am cod luat numai pentru prestatii intra-comunitare.


Sigur că mergea înainte de 1 august, dar, după această dată, se pare că nu mai merge dacă titularul nu este înregistrat în registrul operatorilor intracomunitari.


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
English to Romanian
+ ...
Codul TVA nu mai apare pe VIES în lipsa înregistrării în registrul operatorilor intracomunitari Sep 14, 2010

Lucica Abil wrote:

Sigur că mergea înainte de 1 august, dar, după această dată, se pare că nu mai merge dacă titularul nu este înregistrat în registrul operatorilor intracomunitari.


Da, am verificat acum, eu având codul cu RO doar pentru facturile externe, nefiind înregistrată în scopuri de TVA. Nu m-am înscris încă în registrul operatorilor intracomunitari şi, într-adevăr, nu mai apar pe VIES.

Bănuiesc că asta e modalitatea de verificare a înscrierii în registru: dacă apari sau nu pe VIES


 
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 19:54
English to Romanian
+ ...
VIES Sep 15, 2010

Lucica Abil wrote:

Şi codul meu este valid, fiind înregistrată în registrul operatorilor intracomunitari. Aş fi vrut să primim o confirmare/infirmare din partea unui coleg care are număr de înregistrare pentru TVA, dar care nu este înregistrat în registrul operatorilor intracomunitari.


Codul meu de înregistrare pentru TVA a ieșit la 31 iulie, iar înregistrarea în registrul operatorilor intracomunitari a intrat în vigoare după câteva zile, după prelucrarea cererii. În perioada respectivă m-am verificat pe VIES și îmi apărea de fiecare dată cod invalid. A mers doar după ce s-a operat înregistrarea în registru.

Monica, mulțumesc, deci am scăpat de o bătaie de cap. Mă mai duc astăzi la Finanțe, poate îi conving să îmi ia totuși 390.

În altă ordine de idei, eu am emis în ianuarie o factură externă, fără să știu de obligația de a avea cod de înregistrare pentru TVA și am întrebat la Finanțe cât trebuie să plătesc amendă și în ce termen. Nu mai e nevoie să spun cum s-au uitat la mine și că mi-au răspuns că habar nu au, că nu au auzit de așa ceva, că ei nu știu cum să încaseze respectiva amendă și că totul se va rezolva la un eventual control. Și dacă am inspecție peste 3 ani, amenda se calculează cu majorări, cu penalități de întârziere? Nu au știut să îmi spună, am făcut adresă scrisă la care încă aștept răspuns.

[Editat la 2010-09-15 05:08 GMT]


 
anamaria bulgariu
anamaria bulgariu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
continuarea Oct 6, 2010

Am primit codul de inregistrare, mi-am facut declaratiile din ianuarie pana acum si am ajuns la ghiseu. Acolo eram prima PFA in situatia de a depune aceste declaratii si cum mereu prima oara e mai greu... totul a mers OK pana la declaratia din august. In august depusesem cererea pentru inregistrare in registru si abia pe 8 septembrie am primit dovada inregistrarii. La luna august programul spunea ca nu sunt inregistrata in ROI. La recomandarea persoanei de la ghiseu am facut o singura declaratie... See more
Am primit codul de inregistrare, mi-am facut declaratiile din ianuarie pana acum si am ajuns la ghiseu. Acolo eram prima PFA in situatia de a depune aceste declaratii si cum mereu prima oara e mai greu... totul a mers OK pana la declaratia din august. In august depusesem cererea pentru inregistrare in registru si abia pe 8 septembrie am primit dovada inregistrarii. La luna august programul spunea ca nu sunt inregistrata in ROI. La recomandarea persoanei de la ghiseu am facut o singura declaratie pe septembrie in care am cuprins si ce am facturat pe august.

Toate bune si frumoase, insa am aflat ca trebuie sa depun Decontul 300, nu 301, cum se spunea in discutia aceasta. Stiti ceva despre acest lucru?
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 19:54
Spanish to Romanian
+ ...
Decontul 300 Oct 6, 2010



[Editat la 2010-10-06 11:57 GMT]

Noi nu depunem din câte știu eu nici 300 nici 301.
Depunem doar 390 VIES


[Editat la 2010-10-06 12:01 GMT]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »