Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Oana Bunea
Oana Bunea  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
English to Romanian
+ ...
Apr 7, 2009

Buna ziua,

Un client imi cere "EU Vat Number" pentru traducatorii din Uniunea Europeana si nu stiu ce sa-i raspund. Eu sunt inscrisa ca persoana fizica autorizata si nu platesc TVA, dar poate trebuie el sa plateasca TVA pentru aceste colaborari.

V-ati confruntat cu aceasta situatie in timpul colaborarilor cu clientii externi? Sunt recunoscatoare pentru orice informatie.


 
RATZA (X)
RATZA (X)
Local time: 09:08
Romanian
problema veche Apr 7, 2009

Oana Sandu wrote:

Buna ziua,

"Un client imi cere "EU Vat Number" pentru traducatorii din Uniunea Europeana si nu stiu ce sa-i raspund. Eu sunt inscrisa ca persoana fizica autorizata si nu platesc TVA, dar poate trebuie el sa plateasca TVA pentru aceste colaborari.

V-ati confruntat cu aceasta situatie in timpul colaborarilor cu clientii externi? Sunt recunoscatoare pentru orice informatie.
"

E posibil ca acest client sa doreasca sa-si deduca TVA.

In colaborarea cu dumnevostra nu poate.

Si in Romania exista acest fenomen si este unul din motivele pentru care Companiile mari prefera Societati Comerciale platitoare de TVA.

Nu are caracter de regula si nici nu exista reglementari legale in acest sens.

Nu am avut o asemena problema cu externul eu fiind platitor de TVA.

Poate se refera la codul swift dar e distanta pana la VAT

Spor la bani


 
cameliaim
cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 08:08
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
EU VAT Number Apr 7, 2009

Bună Oana,

clientul tău nu trebuie să plătească niciun fel de TVA, vrea doar să se asigure că tu "ai actele în regulă" ca prestator de servicii.
De obicei se verifică aici:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do

şi omul ştie că tu într-adevăr ai capacitatea legală să-i eliberezi facturi. Probabil tu ai vreun nr de înregi
... See more
Bună Oana,

clientul tău nu trebuie să plătească niciun fel de TVA, vrea doar să se asigure că tu "ai actele în regulă" ca prestator de servicii.
De obicei se verifică aici:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do

şi omul ştie că tu într-adevăr ai capacitatea legală să-i eliberezi facturi. Probabil tu ai vreun nr de înregistrare, înceracă să-l verifici pe această pagina. Răspunsul ar trebui să fie "Da, număr valid de înregistrare pentru TVA".

Cum au făcut însă alţi colegi în situaţia ta, poate povestesc ei.
Collapse


 
Oana Bunea
Oana Bunea  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
EU VAT Number Apr 7, 2009

Buna,

Multumesc mult pentru raspuns.

Am incercat sa verific pe pagina indicata CIF-ul atribuit de Fisc si numarul autorizatiei de la Ministerul de Justitie, dar nu a functionat.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
Spanish to Romanian
+ ...
Nu avem în general EU VAT Number Apr 7, 2009

cameliaim wrote:
Probabil tu ai vreun nr de înregistrare, înceracă să-l verifici pe această pagina. Răspunsul ar trebui să fie "Da, număr valid de înregistrare pentru TVA".


Dragă Camelia,

Situaţia în România este puţin diferită.
Există o prevedere care permite PFA să nu se înregistreze ca plătitor de TVA dacă nu depăşeşte un anumit plafon anual (cred că plafonul este pe undeva pe la 30.000 EUR/an încasări, dar nu grantez cifra asta).
Întrucât a fi plătitor de TVA este o idee nefericită din cel puţin 2 motive, majoritatea traducătorilor PFA nu se înregistrează ca platitori de TVA, astfel încât NU au acel EU VAT Number.

Au un CIF şi atât. Pe pagina pe care ne caută clienţii noştrii din UE, nu ne regăsesc, întrucât nu suntem plătitori de TVA.

În această situaţie, clientul străin al traducătorului trebuie să verse el TVA-ul colectat de la clientul său.

Faptul că clientul Oanei plăteşte (varsă) sau nu TVA, nu este în opinia mea un motiv de obiecţie. Faptul că Oana nu are EU Vat Number îl obligă pe client să colecteze la rândul său TVA de la client, dar vorbind în general despre clienţi persoane juridice .... nu ar trebui să le afecteze afacerea. Eu am astfel de probleme cu o singură agenţie străină care refuză să îmi plătească o factură invocând că nu am VAT number, motiv pentru care am încetat colaborarea cu respectiva agenţie.

Numai bine,
Nicolae


 
Jocelynne
Jocelynne  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
Hungarian to Romanian
+ ...
Plafon scutire plata TVA Apr 8, 2009

Doar o completare:

Regimul special de scutire de TVA este prezentat in Codul Fiscal, la Art. 152.

Lit. 3) a acestui articol prevede ca persoanele impozabile care depasesc in cursul unui an fiscal plafonul de scutire, sunt obligate sa solicite inregistrarea ca platitor de TVA in regim normal, in termen de 10 zile de la data constatarii depasirii. Plafonul de scutire este 2
... See more
Doar o completare:

Regimul special de scutire de TVA este prezentat in Codul Fiscal, la Art. 152.

Lit. 3) a acestui articol prevede ca persoanele impozabile care depasesc in cursul unui an fiscal plafonul de scutire, sunt obligate sa solicite inregistrarea ca platitor de TVA in regim normal, in termen de 10 zile de la data constatarii depasirii. Plafonul de scutire este 200.000 Ron.

http://www.contabilul.ro/index.php?pag=a&aid=1342
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 08:08
Italian to Romanian
+ ...
Noi reglementări în domeniul TVA Feb 12, 2010

Dragi colegi,

De la 1 ianuarie 2010 au intrat în vigoare noi reglementări legate de TVA intracomunitar.
Pentru cei care vor să sape:
Directiva 2008/117/EC din 16 decembrie 2008 care modifică Directiva 2006/112/EC.
Transpunere în România prin modificări la Codul Fiscal - în special art. 153.1 (nou), art. 133.,
HG 1620/2009
Cereţi informaţii de la Serviciul de Asistenţă Contribuabili la Administraţia Financiară.

Pe scurt:
... See more
Dragi colegi,

De la 1 ianuarie 2010 au intrat în vigoare noi reglementări legate de TVA intracomunitar.
Pentru cei care vor să sape:
Directiva 2008/117/EC din 16 decembrie 2008 care modifică Directiva 2006/112/EC.
Transpunere în România prin modificări la Codul Fiscal - în special art. 153.1 (nou), art. 133.,
HG 1620/2009
Cereţi informaţii de la Serviciul de Asistenţă Contribuabili la Administraţia Financiară.

Pe scurt:
Traducătorii care prestează servicii pentru clienţi plătitori de TVA din ţări din UE sau din afara UE trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA în baza unei Declaraţii 091 - există pe situl Ministerului de Finanţe.
Această înregistrare se poate face numai pentru prestaţiile externe, dar şi - opţional - pentru prestaţiile efectuate în România pentru clienţi din România.
Eu am optat numai pentru extern.

Mergeţi şi înregistraţi-vă cât mai repede pentru că noul Cod TVA se eliberează în 7 zile de la data depunerii cererii (la Cluj).
Înregistrarea devine obligatorie şi la intern la depăşirea plafonului de 35.000 euro/an cifră de afaceri.

În fiecare 15 ale lunii se depune Declaraţia recapitulativă 390, care cuprinde serviciile prestate în luna precedentă numai pentru aceşti clienţi, din extern. Mai există un Decont 301 de TVA, încă nu mi-e clar când se depune.

Îmi cer scuze dacă nu am fost foarte coerentă, mergeţi la Finanţe şi informaţi-vă cât mai repede, pentru că termenul pentru prima Declaraţie este 15 februarie (luni) pentru luna precedentă - am înţeles că se depune numai de către cei care au prestat servicii în luna anterioară.

Succes
Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 08:08
Romanian to German
+ ...
Prevedere aberantă! Feb 12, 2010

Monica Tuduce wrote:

Pe scurt:
Traducătorii care prestează servicii pentru clienţi plătitori de TVA din ţări din UE sau din afara UE trebuie să se înregistreze în scopuri de TVA în baza unei Declaraţii 091 - există pe situl Ministerului de Finanţe.
Această înregistrare se poate face numai pentru prestaţiile externe, dar şi - opţional - pentru prestaţiile efectuate în România pentru clienţi din România.
Eu am optat numai pentru extern.



Cine este scutit de TVA în ţară, este scutit de TVA şi în UE.
Pe facturile eliberate trebuie specificat "Scutit de TVA în baza prevederilor art. X Legea X (România)" şi/sau "Directivei UE Nr..." Codul fiscal trebuie însă indicat.

Scutirea de TVA nu reprezentintă un impediment pentru nici o colaborare externă, PFA scutite de TVA există pretutindeni. Condiţionarea colaborării de existenţa unui nr./cod TVA are la bază fie necunoaşterea legilor fiscale din propria ţară de către managerul de proiect, fie teama (neexprimată a) acestuia, că traducătorul în cauză are, în general, puţin de lucru (nu atinge plafonul de scutire), şi, deci, precis este slab din punct de vedere profesional sau începător.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:08
German to Romanian
+ ...
Noul plafon pt. TVA Feb 13, 2010

Monica Tuduce wrote:

Dragi colegi,

De la 1 ianuarie 2010 au intrat în vigoare noi reglementări legate de TVA intracomunitar.

Înregistrarea devine obligatorie şi la intern la depăşirea plafonului de 35.000 euro/an cifră de afaceri.


Să înţeleg că acest plafon de 35.000 Euro este valabil şi la intern şi astfel îl înlocuieşte pe cel vechi de 200.000.000 ROL - adică 20.000 RON? Păi dacă ar fi aşa, ar fi super! Ştiu eu ce zic! Ştie cineva mai mult?


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
plafon Feb 13, 2010

Eu stiam de 119.000 lei ca ar fi plafonul. Asa mi s-a zis la infiintarea firmei

 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 08:08
Italian to Romanian
+ ...
Plafon Feb 13, 2010

Alina - Maria Chiteala wrote:

Eu stiam de 119.000 lei ca ar fi plafonul. Asa mi s-a zis la infiintarea firmei


http://codfiscal.net/ey-modificari-2010-privind-taxa-pe-valoarea-adaugata-tva/
e. Cifra de afaceri pentru intreprinderi mici
La calculul plafonului de EUR 35.000 (daca cifra de afaceri este inferioara acestui plafon, persoana impozabila nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA) se vor lua in considerare si operatiunile rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii /prestarii se considera ca fiind in strainatate (daca taxa ar fi fost deductibila in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania).


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 08:08
Italian to Romanian
+ ...
Nu e chiar aşa Feb 13, 2010

Susanna & Christian Popescu wrote:


Cine este scutit de TVA în ţară, este scutit de TVA şi în UE.


Susanna & Christian Popescu, nu e chiar aşa:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/index_en.htm
„What is a taxable person?

For VAT purposes, a taxable person is any individual, partnership, company or whatever which supplies taxable goods and services in the course of business.

However, if the annual turnover of this person is less than a certain limit (the threshold), which differs according to the Member State, the person does not have to charge VAT on their sales.”

Există plafoane diferite de la care devii plătitor de TVA, în diferite State membre.
Noile reglementări prevăd ÎNREGISTRAREA în scopuri de TVA - TVA intracomunitar nu se va factura efectiv, decât dacă prestarea de servicii se va face către persoane fizice neimpozabile.
Iar în România, plafonul este de 35.000 de euro cifră de afaceri anuală - plafonul este deja valabil de la intrarea în UE a României.


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 08:08
Romanian to German
+ ...
? Feb 13, 2010

Monica Tuduce wrote:

nu e chiar aşa:

Există plafoane diferite de la care devii plătitor de TVA, în diferite State membre.
Noile reglementări prevăd ÎNREGISTRAREA în scopuri de TVA - TVA intracomunitar nu se va factura efectiv, decât dacă prestarea de servicii se va face către persoane fizice neimpozabile.
Iar în România, plafonul este de 35.000 de euro cifră de afaceri anuală - plafonul este deja valabil de la intrarea în UE a României.


Da, şi unde e contradicţia faţă de ceea ce am scris?

Dacă sunteţi scutită de TVA în ţară (în baza plafonului) şi lucraţi pentru o firmă oarecare în UE, nu îi veţi adăuga TVA la suma facturată nici în continuare.

Dacă sunteţi plătitoare de TVA, la fel, pentru că în baza directivei debitorul de TVA este beneficiarul serviciului (cota TVA diferă în funcţie de stat). Pe factură trebuie însă indicat codul dvs. TVA şi menţiunea "TVA due par client" sau "Reverse charge".

Dacă sunteţi plătitoare de TVA şi faceţi o traducere pentru o persoană fizică din UE (neplătitoare de TVA), îi veţi factura TVA.

Chr.

[Edited at 2010-02-13 15:03 GMT]


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
English to Romanian
+ ...
cine trebuie sa se inregistreze? Feb 15, 2010

de pe www.expertcontabil.ro

Declaratia de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratia de mentiuni pentru alte persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091) se depune de catre:
- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania, neinregistrate si care nu au obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal si care nu sunt deja inregistrate conform art. 153^1 alin. (1) lit. b) sau c) ori alin. (2) din Codul fiscal, care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara;
- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inainte de prestarea serviciului;
- persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal si care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau b) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inaintea primirii serviciilor respective;
- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, daca nu este inregistrata si nu este obligata sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania pot solicita sa se inregistreze, conform art. 153^1 din Codul fiscal, in cazul in care realizeaza achizitii intracomunitare, conform art. 126 alin. (6) din Codul fiscal.


eu urmaresc problema asta de mai demult - sunt si pe forum citeva intrebari ....
Din discutiile avute cu mai multi contabili, a rezultat ca un traducator, neplatitor de TVA (sub limita de 35000 EUR), nu se inscrie in nicio categorie.

Am intrebat si la Administratia Financiara Sector 4 si mi s-a spus ca, atat timp cit sunt sub limita specificata (35000 EUR), nu am nicio obligatie legala de a ma inregistra in scopuri de TVA. Se poate face inregistrarea la cerere - daca am nevoie de acest lucru, dar nu sunt obligat de nicio lege.

Sper sa primesc (sa primim) un raspuns clar de undeva ... desi in Romania ....


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 08:08
Italian to Romanian
+ ...
Art. 153.1 pct. b) Feb 15, 2010

Dan Ilioiu wrote:

- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inainte de prestarea serviciului;



Salut Dan,

La Cluj, toţi cei pe care i-am întrebat despre această chestiune au fost de acord că trebuie să mă înregistrez.

Noi ne încadrăm aici:

- persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, neinregistrata si care nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153 din Codul fiscal, care nu este deja inregistrata conform art. 153^1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153^1 alin. (2) din Codul fiscal, daca presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inainte de prestarea serviciului;
Nu avem obligaţia să ne înregistrăm conf. art. 153 din CF, dar avem obligaţia să ne înregistrăm conform alineatului de mai sus, care face parte din noul articol 153^1 adăugat la Codul Fiscal versiunea de după 01/01/2010 prin art. 133.

Toţi cei care nu depăşesc plafonul de 35.000 de euro pot totuşi opta pentru înregistrarea în scopuri de TVA inclusiv pentru prestaţiile interne, dacă vor considera că această înregistrare le aduce avantaje fiscale (compensare TVA plătit cu TVA încasat) – până la atingerea plafonului, această înregistrare este doar o opţiune.
Dar înregistrarea este obligatorie dacă prestezi pentru extern comunitar.

La înregistrare se completează Declaraţia 091 unde se bifează opţiunea 2 din câmpul D; citez de la mine de pe declaraţie:
„Înregistrare în scopuri de TVA
2. Înregistrare pentru prestări de servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2) din Codul fiscal”.
„prestări de servicii care au locul în alt stat membru” – tot aceste modificări au schimbat şi noţiunea de „locul prestării serviciului”, poate pare ciudat, dar în cazul nostru locul prestării nu mai este sediul nostru, ci cel al beneficiarului (:D).
Aparent, codul meu de TVA intracomunitar va fi CIF-ul cu RO în faţă.
Toate facturile către extern vor conţine acest cod nou, în timp ce cele pentru intern vor avea CIF-ul, fără RO.

Factura externă întocmeşte ca şi până acum, nu se trece TVA, se trece formula „Neimpozabil în România”.

Mai există obligaţia depunerii Declaraţiei recapitulative 390, cu termen 15 din luna ulterioară lunii în care a avut loc prestaţia. Se găseşte pe situl ANAF, inclusiv un PDF inteligent care poate fi descărcat şi salvat pe computer.
Şi Decontul 301, Decont special de TVA, cu termen 25 din luna ulterioară lunii în care a avut loc prestaţia. Referitor la completarea decontului, încă mă documentez, voi reveni cu informaţii când le voi avea.

Link formulare:
http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/AsistentaContribuabili/formulare

Să ne ţină nervii!


 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »