Güncel olarak dikte yazılımı kullanan var mı?
Thread poster: agursoy
May 25, 2012

Merhaba, daha önce bu konu konuşulmuş fakat yorumlar 2011'den kalma ve son mesajlarda "Dikte" isimli programın yeni güncellemesinin çıktığı yazıyor fakat nasıl olduğu hakkında pek bilgi yok(veya bendeniz anlayamadım).

Sorum şu, GVZ Freetalk'ın demosunu indirip denedim fakat çok yavaştı ve pek başarılı değildi.
Dikte programı hakkında isede bir çok araştırma yapmaya gayret ettim fakat hala birkaç noktada kafamda sorular var. Bildiğiniz gibi bu tip
... See more
Merhaba, daha önce bu konu konuşulmuş fakat yorumlar 2011'den kalma ve son mesajlarda "Dikte" isimli programın yeni güncellemesinin çıktığı yazıyor fakat nasıl olduğu hakkında pek bilgi yok(veya bendeniz anlayamadım).

Sorum şu, GVZ Freetalk'ın demosunu indirip denedim fakat çok yavaştı ve pek başarılı değildi.
Dikte programı hakkında isede bir çok araştırma yapmaya gayret ettim fakat hala birkaç noktada kafamda sorular var. Bildiğiniz gibi bu tip ürünler baya maliyetli ve karar vermeden önce iyi düşünmek gerektiriyor, bu nedenle şu anda "Dikte" programını aktif olarak kullanan ve memnun olan var mı?

Yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.
Collapse

Deniz Hoyman
Deniz Hoyman
Türkiye
Local time: 17:14
Turkish to English
+ ...
Dragon Naturally Speaking May 30, 2012

Bir süreliğine Dragon Naturally Speaking kullanmıştım, bir ölçüde memnun kaldım, klavye kadar hızlı olmuyor her şartta ama tüm komutlarının sesli olması işleri hızlandırıyor. Bir de öğrenme yeteneği sayesinde oldukça başarılı ve sorunsuz bir performansı var. Yalnız zaman vermek gerekiyor, ilk başlarda programın telaffuzunuzu tanıması ve kendini adapte etmesi bir miktar zaman alabiliyor. Ne yazık ki Türkçe dikte seçeneği yok.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yatırım yapmak için çok erken... May 31, 2012

Bir ara ilgilenmiştim ama doğru düzgün çalışan bir dikte yazılımı yok. Hem para hem de zaman ayırmak için erken.

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
iOS 8.2 - Türkçe Siri Apr 10, 2015

Bir veya iki gün önce çıkan iOS 8.2 güncellemesiyle, iPhone'un sesli yardımcısı Siri'ye Türkçe özelliği eklendi.

Gördüğüm kadarıyla Türkçe ses tanıma yeteneği kusursuza yakın. Türkçenin fonetiğine uygun bir şekilde, Ğ içeren, diyelim ki Serhat Hacıpaşalıoğlu gibi isimleri dahi (bu ismi denemedim ama içinde 'oğlu' geçen uzun bir soyadını gayet net algıladı) çok net algılıyor. Söylediklerimi takır takır ekranda gördüğümde aklıma doğa
... See more
Bir veya iki gün önce çıkan iOS 8.2 güncellemesiyle, iPhone'un sesli yardımcısı Siri'ye Türkçe özelliği eklendi.

Gördüğüm kadarıyla Türkçe ses tanıma yeteneği kusursuza yakın. Türkçenin fonetiğine uygun bir şekilde, Ğ içeren, diyelim ki Serhat Hacıpaşalıoğlu gibi isimleri dahi (bu ismi denemedim ama içinde 'oğlu' geçen uzun bir soyadını gayet net algıladı) çok net algılıyor. Söylediklerimi takır takır ekranda gördüğümde aklıma doğal olarak çeviri teknolojilerindeki kullanım imkanları geldi.

Daha önce Dikte isimli bir yazılım vardı ama sonra firma mı kapanmıştı, yazılım mı devam etmemişti, ne oldu bilmiyorum. Bir de forumdaki bir kullanıcımızın çalışmaları vardı. Meşhur Dragon Naturally Speaking'in ise Türkçe desteği yok, malum.

Örneğin Dikte'yle ilgili olarak önceki forumlardan birinde şöyle şikayetler vardı:
http://www.proz.com/post/1754116#1754116

Konuşurken alıp verdiğiniz nefesi bile yazıyor, ses tonunuz hep aynı olacak vs. denmiş. Daha sonra biraz daha düzelmiş sanıyorum. Ben Siri'yle konuşurken bu tür sorunları hiç yaşamadım. Türkçeyi, yukarıda da belirttiğim gibi, Ğ içeren seslerde bile ve en önemlisi, hiç öyle robot gibi tane tane konuşmaya gerek kalmadan, neredeyse arkadaşımla konuşur gibi rahat, kelimeleri yuvarlayarak söylediğimde bile anlıyor, abartmamak kaydıyla tabii.

Demek ki olabiliyormuş. Belki yakında çevirmenler için de daha başarılı Türkçe ses tanıma yazılımlarıyla karşılaşırız.

[Değişiklik saati 2015-04-10 19:24 GMT]
Collapse

Güzide Arslaner
Güzide Arslaner  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
+ ...
Dragon Apr 13, 2015

Merhaba, Dragon Naturally Speaking'in iPhone ve iPad için Türkçe desteği var. İş için kullanmadım ama bayağı iyi.

https://itunes.apple.com/us/app/dragon-dictation/id341446764?mt=8

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Türkçe Siri Apr 19, 2015

Türkçe Siri'yi çok beğendim. Şimdi kızımla benim en sevdiğimiz oyuncak oldu.

Konuşulanı yazıya dökmekte çok başarılı. Türkçe'nin tüm zorluklarını aşabiliyor yalnız cevapları çok zayıf. AI konusunda çuvallamış. Sıkıştığında hemen web'e kaçıyor bir şeyler bulup ödül bekleyen bir köpek gibi kuyruk sallıyor. Zamanla gelişir umarım.

Diğer dikte programlarından hi�
... See more
Türkçe Siri'yi çok beğendim. Şimdi kızımla benim en sevdiğimiz oyuncak oldu.

Konuşulanı yazıya dökmekte çok başarılı. Türkçe'nin tüm zorluklarını aşabiliyor yalnız cevapları çok zayıf. AI konusunda çuvallamış. Sıkıştığında hemen web'e kaçıyor bir şeyler bulup ödül bekleyen bir köpek gibi kuyruk sallıyor. Zamanla gelişir umarım.

Diğer dikte programlarından hiçbiri işimi görmedi. Pratik olarak klayvede yazmak her zaman dikte programlarından hızlı oluyor. Aşırı işlem gücü gerektirmesi ve bunların bulutta olmasından dolayı anından (instant) algılama ve yazıya dökme konusunda çok başarısızlar.

Pazarlama konusunda yerlerde sürünüyorlar. Benden neredeyse bir çuval para dökmemi istiyorlar ama ürünü göstermiyorlar veya deneme yapmama izin vermiyorlar.

Ürünlerine çok güvendikleri ve egolarının tavan yaptığından eminim ama beyler serbest piyasada biraz serbest/relaks olun di mi?
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Güncel olarak dikte yazılımı kullanan var mı?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »