Sanal guvenlik ve belge guvenligi
Thread poster: meehreeban
meehreeban
meehreeban
United States
Sep 30, 2014

Selamlar

Bu baslik altinda bazi onemli noktalara dikkat cekmek ve bu konuda bilgi arayan ya da yardima muhtac olanlar varsa da yardim etmek istiyorum.

Oncelikle bir kac oncul bilgi

- Gonderdiginiz butun epostalar mutlaka bir yerlerde size ait olmayan ya da sizin ihmal gosteremeyeceginiz sebeplerle saklaniyor, sonsuza kadar.

- Gondediginiz epostalara eklediginiz butun elektronik belge, bilgi, fotograf, kaynak vs de bu veriyiginlarinda saklaniyor
... See more
Selamlar

Bu baslik altinda bazi onemli noktalara dikkat cekmek ve bu konuda bilgi arayan ya da yardima muhtac olanlar varsa da yardim etmek istiyorum.

Oncelikle bir kac oncul bilgi

- Gonderdiginiz butun epostalar mutlaka bir yerlerde size ait olmayan ya da sizin ihmal gosteremeyeceginiz sebeplerle saklaniyor, sonsuza kadar.

- Gondediginiz epostalara eklediginiz butun elektronik belge, bilgi, fotograf, kaynak vs de bu veriyiginlarinda saklaniyor

- Bunlar sizinle ya da sizinle alakali belitrgeclerle iliskilendiriliyor.

Tabii bunlar size sapkin bir evil geniusun isi gibi gelebilir. Ama degil, takip ettiyseniz belki bilirsiniz, etmediyseniz Sinovdin belgelerinden bahsediyorum.

Lafi ilk giriste cok uzatmak istemiyorum. Dolayisiyla bizim gibi tercume isiyle ilgilenenlerle direk ilgisi var bu olayin ya da olasiliklarin. Belgeleriniz hic bir sekilde guvenli degil, Dolayisiyla buna bir cozum bulmamiz lazim.

Tercuman olarak cok farkli derinliklerdeki bilgi ve belgeleri cevirme ihtimaliniz bulundugu icin ona gore tedbirler alinmasi gerekmektedir. Bunlardan tabii en onemlisi belgelerin gizillendirilmesi (benim onerimdir encryption icin) ya da sayisal gizlilik seviyesine yukseltilmesidir.

Bir kac yontem onerecegim

- Gpg kullanimi. Belgelerinizi yayincinizla paylasirken karsilikli olarak Gpg kullarak (ki anahtar degisimine dayaniyor) gizillleyebilirsiniz. Gpg kisaca etkilesim halindeki kisilerin birbirlerinin belgelerini digerinin avama açık kilidini kullanmasına dayanır. En etkili yöntemdir.

- Diger yontem gizli bir web alanindan belgelerin paylasimidir. Bu sekilde hicbir sekilde eposta ag ustunde dolasmaz aciga cikamaz

- Dosya paylasim yazilimlari araciligiyla, mesea p2p yazilimlari araciligiyla. Belgeler sifreli gider gelir noktalar arasinda.

Daha fazla yontem ve yapilmasi gereken var ama ben bir giris yapayim dedim. En azindan belgelerinizi sifreleyin zip yazilimlariyla gondermeden once. Ama sifresini de epostayla gondermeyin Yayincinizla, yada isvereninizle daha onceden uzerinde anlastiginiz bir sifre olsun.

[Edited at 2014-09-30 00:45 GMT]

[Edited at 2014-09-30 00:50 GMT]

[Edited at 2014-09-30 00:55 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Sanal guvenlik ve belge guvenligi

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »