KudoZ eski KudoZ
Thread poster: Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 17:31
English to Turkish
+ ...
Feb 11, 2015

Uzun zamandır sorulara cevap vermiyordum, vaktim olmadığından değil de... nedenini unutmuşum ki bir-iki cevap vereyim dedim ilgimi çeken sorulara.

Puan verilmeden kapatılan soruları görünce hatırladım, emeğe saygısı olmayan arkadaşlar adına ben utandım.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
4-3-2-1- Feb 11, 2015

Biliyorsunuz puanlama 4 puan üzerinden oluyor. Ben eskiden puanlamayi yaparken yaniti ne kadar çok begenip begenmedigime göre yapardim. Örnegin, yaniti gerçekten çok begendi isem 4 puan, yaniti birazcik begendi isem 3 puan, yaniti aslinda o kadar begenmedi isem 2 puan, yaniti begenmedim ama seçenekler arasinda en iyisi ise 1 puan vermek taraftari idim.

Bu uygulamayi animsadigim kadariyla sadece bir-iki kez yaptiktan sonra baktim ki genel egilim her durumda 4 puan vermek. B
... See more
Biliyorsunuz puanlama 4 puan üzerinden oluyor. Ben eskiden puanlamayi yaparken yaniti ne kadar çok begenip begenmedigime göre yapardim. Örnegin, yaniti gerçekten çok begendi isem 4 puan, yaniti birazcik begendi isem 3 puan, yaniti aslinda o kadar begenmedi isem 2 puan, yaniti begenmedim ama seçenekler arasinda en iyisi ise 1 puan vermek taraftari idim.

Bu uygulamayi animsadigim kadariyla sadece bir-iki kez yaptiktan sonra baktim ki genel egilim her durumda 4 puan vermek. Ben de öyle yapmaya basladim ve devam ettim. Saniyorum gerçekte KudoZ benim ilk basta yapmaya çalistigimi amaçlamis. Yine saniyorum ki arkadaslar bu kadar detayli bir degerlendirmeye gerek olmadigini düsünmüs olmalilar.

Tabii her ne olursa olsun 0 puan vermek bana en azindan "tembellik" ve KudoZ sistemine "saygisizlik" gibi geliyor. Açikcasi ben 0 puan verenler oldugunu bile bilmiyordum. Selçuk beyin mesaji ile ögrenmis oldum. Onlarin gerekçesi nedir, merak ederim.
Collapse

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Özensizlik Feb 11, 2015

"Profesyonel" olma iddiasındaysak, ona göre özen göstermemiz gerekiyor. Ne var ki bazen soru sorarken de, yanıt verirken de hiç özenli davranmıyoruz. Sorulan şey isim mi, fiil mi, deyim mi, belli olmayabiliyor; ifade eksik/yanlış veriliyor... Terim yerine soru yazan bile çıkıyor. Yanıt verirken de bazen sallayıp geçiyoruz, ne bir referans, ne bir açıklama. Bağlam denen şeye 0 dikkat... Önerilen terimin/ifadenin Google sonuçlarında hiç çıkmaması, herhangi bir referans�... See more
"Profesyonel" olma iddiasındaysak, ona göre özen göstermemiz gerekiyor. Ne var ki bazen soru sorarken de, yanıt verirken de hiç özenli davranmıyoruz. Sorulan şey isim mi, fiil mi, deyim mi, belli olmayabiliyor; ifade eksik/yanlış veriliyor... Terim yerine soru yazan bile çıkıyor. Yanıt verirken de bazen sallayıp geçiyoruz, ne bir referans, ne bir açıklama. Bağlam denen şeye 0 dikkat... Önerilen terimin/ifadenin Google sonuçlarında hiç çıkmaması, herhangi bir referansın mevcut olmaması hiiç önemli değil...
Soru soran kişinin "Answer found elsewhere" deyip, bulduğu çözüm hakkında "geride kalanlara" hiç bilgi verme zahmetinde bulunmamasını da ben hiç anlamıyorum...
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
bazı istatistikler Feb 13, 2015

Atıl Bey, puanlama konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Kimsenin cevap ver(e)mediği bir soruya doğru cevap veren meslektaşımıza referans filan göstermese de 4 puanı çok görmemek lazım ama çok sayıda ve benzer cevaplar verilmişse ek bilgiler de önemli oluyor.

Recep Bey, şu "Answer Found Elsewhere" olayına bozulmamak mümkün değil. Olabilir, kimse doğru kabul edilebilecek bir cevap vermemiştir ama o zaman da başka yerde bulunan doğru cevabı yazmak lazım
... See more
Atıl Bey, puanlama konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Kimsenin cevap ver(e)mediği bir soruya doğru cevap veren meslektaşımıza referans filan göstermese de 4 puanı çok görmemek lazım ama çok sayıda ve benzer cevaplar verilmişse ek bilgiler de önemli oluyor.

Recep Bey, şu "Answer Found Elsewhere" olayına bozulmamak mümkün değil. Olabilir, kimse doğru kabul edilebilecek bir cevap vermemiştir ama o zaman da başka yerde bulunan doğru cevabı yazmak lazım sanırım.

KudoZ istatistiklerime baktım, 2010 yılından sonra ilgim azalmış.

2009'da 74 soruya cevap vermişim
2010'da 78
2011'de 24
2012'de 5
2013'te 9
2014'te 6

Bu yıl Ocak ayında hiç cevabım yokken Şubat'ta son 12 gün içinde 9 soruya cevap vermişim. 9 sorudan 3'ü "Answer Found Elsewhere" diye kapatılmış. Yüzdeye vursak %33.

Bazı arkadaşların yüzdelerine baktım da yüzlerce soru sorup bunların %20'sine cevabı başka yerde bulanlar var. Kendi adıma, bu tutumu sürdüren arkadaşların sorularını görmezden gelmeye karar verdim.
Collapse

Zeki Güler
Zeki Güler  Identity Verified
Local time: 15:31
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Puan paylaşma/devretme Feb 16, 2015

Acaba Puan paylaşma/devretme gibi imkanlar da var mı Kudoz'da?

Mesela, ben 4 puanı kapmışım, sonradan başka bir arkadaşın o puanı hakettiğini düşünüp, çok cömert ve kadirşinas davranıp, puanımı ona devredebilir miyim ?

Bir de, tersi, aç gözlü davranıp, sorulara yanıt verme dışında ilave puan kazanmanın bir yolu (satın alma vs.) var mıdır ?

İfratla tefrit d
... See more
Acaba Puan paylaşma/devretme gibi imkanlar da var mı Kudoz'da?

Mesela, ben 4 puanı kapmışım, sonradan başka bir arkadaşın o puanı hakettiğini düşünüp, çok cömert ve kadirşinas davranıp, puanımı ona devredebilir miyim ?

Bir de, tersi, aç gözlü davranıp, sorulara yanıt verme dışında ilave puan kazanmanın bir yolu (satın alma vs.) var mıdır ?

İfratla tefrit derdi büyüklerimiz bu tür yaklaşımlara aslında. Sormasa mıydım acaba ...:)
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Tam değil Feb 16, 2015

Bütün eleştirilere katılıyorum. Ancak ben Proz'da yeniyken bunun dışında çok nahoş olaylar da vardı. O bakımdan tam değil diyorum, medeniyet, şimdi tüm o haklı eleştirilere
ragmen var, bu da birşey

[Edited at 2015-02-16 17:11 GMT]

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Diğer bazı hususlar Feb 16, 2015

Doğru referansı seçebilmek. Akademik bir yabancı kişiyle yapılan röportaj referans verilmiş
Ancak soruyla ilgili tüm bilgileri düşününce röportajın Türkçesi ve buna bağlı cevap hatalı.
İyice merak ettim ve röportaj yapılan kişiyle yazıştım. Gayet mütevazi bir şekilde bekletmeden verdiği cevaptan seçmeler:".. and the reason is that during the whole interview, i was saying a few sentences, then followed a long conversation between and the interviewer, an
... See more
Doğru referansı seçebilmek. Akademik bir yabancı kişiyle yapılan röportaj referans verilmiş
Ancak soruyla ilgili tüm bilgileri düşününce röportajın Türkçesi ve buna bağlı cevap hatalı.
İyice merak ettim ve röportaj yapılan kişiyle yazıştım. Gayet mütevazi bir şekilde bekletmeden verdiği cevaptan seçmeler:".. and the reason is that during the whole interview, i was saying a few sentences, then followed a long conversation between and the interviewer, and then then asked another question, to which i answered in two sentences, or so, and then there was, again a long conversation, of which i understood nothing.
as a result i barely recognize my own narrated view. nor for that matter , the example about teaching history......:..yes, i wouldn' use the term reverse learning -- this probably comes from someone else (i guess an adaptation from the lingo fo "reverse engineering?.... i never really use that wording."

Demek ki gazeteden akademik konuda doğru tercüme beklememek lazım. Bu referans ciddiye alınıp ne cevap yazılabilir, ne de doğru olan seçileb ilir.

Biraz daha fazla çabalamamız lazım.
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
... Feb 16, 2015

Yusef wrote:

İyice merak ettim ve röportaj yapılan kişiyle yazıştım.

İşi bu kadar ileri götürmeniz ne güzel. Hatırladığım kadarıyla, benzer bir şeyi de birkaç yıl önce ben yapmıştım. KudoZ'da anlamını kimsenin bulamadığı bir ifade vardı. Bir makaleden alınmıştı. Eskiden bu tip araştırmalar konusunda çok daha takıntılı olduğumdan en sonunda azmedip makalenin yazarına ulaşmış ve orada ne demek istediğini sormuştum. O da çok içten bir şekilde cevap verip açıklamıştı.

Bu kadar titiz davranıp, işin peşini bırakmayıp yazara ulaşarak soru sormaya kadar ileri gidebilen kişiler varken, öte yandan bir terimin altındaki iki cümlelik açıklama bölümüne bakmadan terimin sözlük anlamını yazarak soruyu cevaplayan (halbuki açıklamaya bakılsa klasik sözlük anlamıyla ilgisinin dahi olmadığı görülecek) kullanıcılar da görüyoruz.

"Cevap başka yerde bulundu" sebebiyle elbette soru kapatılabilir ancak bunu sürekli yapan kullanıcılar, cevap verenlere saygısızlık ettiklerini de bilmeliler. Bazı sorularda alt alta en az beş-altı cevap veriliyor, meslektaşlar birbirlerine katılıyor veya katılmıyor, küçük yorumlar yapıp cevap alıyorlar, cevapların altına notlar ekleniyor, tartışma kutusunda konuyla ilgili fikir alışverişi yapılıyor ve bir bakıyorsunuz "Answer found elsewhere" denmiş ve soru kapatılmış. Ne cevap bulunmuş, nerede bulunmuş belli değil. Onca insan, onca cevap öylece kalakalıyor.

Bu gibi durumlarda hiç olmazsa cevap verenlere saygımızdan dolayı, bulduğumuz cevabı yazmak etik açıdan oldukça olumlu bir davranış olacaktır. Aksi takdirde, KudoZ uyarılarında "Bu kullanıcıyı filtrele" deyip KudoZ'da o kullanıcının soru bildirimlerini almak istemeyenlerin sayısı artacaktır.

KudoZ'da eskiden aşırı ateşli, hakarete varan tartışmalar ve "kankacılık" gibi durumlar da vardı, en azından bunların kalmamış olması olumlu bir gelişme. Bunun bir sebebi de KudoZ'a eski ilginin kalmaması gerçi.

[Değişiklik saati 2015-02-16 17:37 GMT]

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
davranış kuralları Mar 6, 2015

Doğru - yanlış, referans vermemek vs gibi sorunlardan belki çok daha önemlisi,
yanlış eleştirisine karşı, kaynak göstermek yerine, verilen cevapların üslubu. Her etki bir tepki yaratır. Karşıdaki istemese de havaya girer. Konuya genel bir örnek
Bir üye yanlışı konusundaki tartışmayı en sonunda kapatırken, kısa, nahoş (başka tabir kullanmamak için) münasebetsiz ( burada açıklama anlamında) kelimesini - davranışla açıklamak için sözlükte yer a
... See more
Doğru - yanlış, referans vermemek vs gibi sorunlardan belki çok daha önemlisi,
yanlış eleştirisine karşı, kaynak göstermek yerine, verilen cevapların üslubu. Her etki bir tepki yaratır. Karşıdaki istemese de havaya girer. Konuya genel bir örnek
Bir üye yanlışı konusundaki tartışmayı en sonunda kapatırken, kısa, nahoş (başka tabir kullanmamak için) münasebetsiz ( burada açıklama anlamında) kelimesini - davranışla açıklamak için sözlükte yer alabilecek bir hareketle- soruyu soran hanımefendiye istediği cevabı seçme müsaadesini verme alicenaplığını ihmal etmedi . Elbette neyi nasıl yapacağını soran yoktu. Kabalığı tartıştığı kişiden başka (tartışmayla ilgisi olmayan) o hanıma da yansıttı.

[Edited at 2015-03-06 21:41 GMT]

[Edited at 2015-03-06 21:43 GMT]

[Edited at 2015-03-06 23:59 GMT]

[Edited at 2015-03-07 00:14 GMT]

[Edited at 2015-03-07 00:17 GMT]
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
KUDOZ Mar 6, 2015

Hanımlar / Beyler,
içimizi döküp rahatlamanın dışında (o da hakkımız, ihtiyacımız) konuya ufak ve kısmi de olsa çözüm bulabilir miyiz? "Most helpful " kuralı dururken bu bağlamda bir şey yapılamaz gibi.
Site sahiplerine hak veriyorum, bu kural konmasaydı yeni personel, artan maliyet ve her
fırsatta çok miktarda, bazıları haklı, itirazlarla uğraşmak, her tartışılan dilde uzman vs. b u böyle bir siteden (kısmen ücretsiz) beklenemez, ayrıca ilg
... See more
Hanımlar / Beyler,
içimizi döküp rahatlamanın dışında (o da hakkımız, ihtiyacımız) konuya ufak ve kısmi de olsa çözüm bulabilir miyiz? "Most helpful " kuralı dururken bu bağlamda bir şey yapılamaz gibi.
Site sahiplerine hak veriyorum, bu kural konmasaydı yeni personel, artan maliyet ve her
fırsatta çok miktarda, bazıları haklı, itirazlarla uğraşmak, her tartışılan dilde uzman vs. b u böyle bir siteden (kısmen ücretsiz) beklenemez, ayrıca ilgili personelin canlarını sıkacak bir iş yaşamına maruz kalmaları. Belki diğer şikayet konuları hakkında,
(site yönetimine ek maliyet getirmeyen) bir şeyler yapılabilir - hala ümitli, adama bak.
Kimseyi kırmayacak fakat kuralları ve onlara yol açan etik tereddütleri, anlamlarını daha ayrıntılı anlatarak benimsetmek. Bunun en kötü uygulaması otoriter uslupla olurdu, bunu yapanlara hiç benzemiyoruz. Bu yaştaki insanların artık nezakete davet edilmesi gerekmesin. Yani gönüllü arkadaşların kuralların nedenlerine inerek, neden gerekli olduklarını anlatmaları - Tüm bunlar gönüllünün işinin, zamanının müsait olması kaydıyla olduğu kadar gerçekleştirilebilir. Bazılarınız koca koca insanlara bunu mu öğreteceğiz, diyecek doğru, ama öyle ihtiyaç olmasaydı, bu konuda forum olmazdı. Ayrıca iyi niyetli bir denemeden öteye gitmemeli. Bir, en çok iki görüşme, tamam.
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
teşekkür etmeyeyi bilmemek Mar 7, 2015

Şimdiye kadar bir çok insanın e-posta ile sorduğu her soruya cevap verdim ya da üyelik ile ilgili sorunlarının çözümü için saatlerce uğraştım ama bir tanesinin de dönüp teşekkür ettiğini maalesef görmedim.

Elin yabancısı parayla yaptırdığı işi alınca bile teşekkür ederken benim güzel yurdum insanı bir teşekkürü çok bilir.

Kudozda cevabı alan çevirmen "aman başkalarına kudoz puanı vermeyeyim de önüme geçmesin" basit mantığ
... See more
Şimdiye kadar bir çok insanın e-posta ile sorduğu her soruya cevap verdim ya da üyelik ile ilgili sorunlarının çözümü için saatlerce uğraştım ama bir tanesinin de dönüp teşekkür ettiğini maalesef görmedim.

Elin yabancısı parayla yaptırdığı işi alınca bile teşekkür ederken benim güzel yurdum insanı bir teşekkürü çok bilir.

Kudozda cevabı alan çevirmen "aman başkalarına kudoz puanı vermeyeyim de önüme geçmesin" basit mantığı ile teşekkür bile etmeden basıp gidiyor.

Çok yakınlarda yardımcı olduğum genç bir meslektaştan bir teşekkür cevabı bile gelmeyince artık sorulara cevap vermemeye karar verdim.

Öküze Hintliler tapıyor benim saygı göstermem ya da tapmam için bir sebep yok.
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
teşekkür Mar 7, 2015

Haklısınız. Çözümlerin arasında en zoru (sitede) terbiye vermek Ama bundan hiç olmazsa maraza çıkmaz, güvenlik konusu öncelikli (En kötü ihtimale gore sıralarsak). Bu şakaydı da, dediğinizi yapanların sayısı, Kudoz mağdurlarından (yanlış cevap verdikleri iddia edilenler)
herhalde fazladır. Puan konusunu geçelim, çok daha genç yaşta ailede veya kendi kendine gözlemle (öğretmeleri normalde beklenen kişileri değil) öğrenilmesi gereken bir davranışı, maa
... See more
Haklısınız. Çözümlerin arasında en zoru (sitede) terbiye vermek Ama bundan hiç olmazsa maraza çıkmaz, güvenlik konusu öncelikli (En kötü ihtimale gore sıralarsak). Bu şakaydı da, dediğinizi yapanların sayısı, Kudoz mağdurlarından (yanlış cevap verdikleri iddia edilenler)
herhalde fazladır. Puan konusunu geçelim, çok daha genç yaşta ailede veya kendi kendine gözlemle (öğretmeleri normalde beklenen kişileri değil) öğrenilmesi gereken bir davranışı, maalesef biz değişteremeyiz.(Yazı hakkımız olduğunu belirttiğim ve ayni hakki kullandığım gruba giriyor, şimdi düştü jeton).
Edilmemiş teşekkürün hesabını mesajla mı soracağız? Kendi çocuğumuzun dışında: teşekkür et! lafının Yetişkin, tanımadığımız birine söylenmesi çok zor. (Hiç söylenmez mi? Hayır tabii ki uygun zaman ve şartlarda- yani öküzlük daha büyüdüğünde- söylenir hem de neler söylenir, teşekkür de pakete eklenir )
Önünden tesadüfen geçtiğim fırının çalışanı Emin Bey'den tümüyle aksi düşünceleri taşıyordu (cümlenin gelişi, düşünceyle işi yoktur.) yakını olmayan (şaka yapmıyordu yani)yaşlı kadına bağırıyor:"Ne bu yaa, yalvarıp duruyorsun, ekmek iste yeter" -Kadın, lütfen veya rica ederim demişti. 25 yıldan beri aklımda.
Bugün Emin Bey'in anlattıkları var,- ama bazı gençlerin hiç ummadığımız (bağzı nedenlerden dolayı, ummuyoruz)) nezakette hiç kusur etmediklerini de görmüşüzdür, onlar da var.
Maalesef hangi grubun Kudoz'da olacağı tesadüflere bağlı.
Netice: Genel bakış: Bindik bir alamete....gidiyoruz ...
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Günaydın arkadaşlar Mar 7, 2015

Emin Beyin son sözlerini çok beğendim ve güldüm:

Emin Arı wrote: Öküze Hintliler tapıyor benim saygı göstermem ya da tapmam için bir sebep yok.

Çok doğru; ancak öküzler, beni başkalarına yardım etme hakkımdan ve arzumdan mahrum bırakamaz. Tam tersine, onlara inadına ben bildiğim doğruları paylaşmaya devam ederim. Aslında amaç da bu: Karşılık, saygı veya teşekkür beklemeden edinilmiş bilgi birikimlerini başkalarıyla paylaşmak. Belli bir zaman sonra insan bunları aşıyor zaten… Onlar yaptıklarıyla (veya yapmadıklarıyla) kalıyor. Buna o kadar önem vermeye gerek yok bence.

Kimi zaman KudoZ’da çok iddialı cevaplar veren arkadaşlarımız var. Tek doğru budur, bundan başka doğru yoktur gibi açıklamalarda bulunulması kanımca gereksiz. Verilen cevap, gerçekten en uygun cevapsa bunu soran arkadaş da zaten görecektir; görmezse de görmez, üstelemenin bir anlamı yok. “Tek doğru budur, bundan başka doğru yoktur” gibi açıklamalarda dayatma kokusu geliyor ve kimi zaman soran arkadaşı yanlış seçeneklere dahi yöneltebiliyor. Tabii burada verilen özgün referansların da önemini vurgulamak gerekiyor. Açıklama kısmına sadece bir nokta koyarak geçiştirenlerin, referans link hanesini devamlı boş bırakanların sayısı ne yazık ki oldukça fazla.

Herkese iyi bir hafta sonu dilerim…

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
... Mar 7, 2015

Bazı konularda insanın belli bir iletişim adabına sahip olması bekleniyor, dolayısıyla her şeyi kurallarla ve yaptırımlarla halletmeye çalışmak bize de ters geliyor.

Konuya kendi açımdan girmem gerekirse, Yusef Bey moderatörlerin kullanıcılara kuralları nedenlerine inerek anlatmasını önermiş. Aslında bu, moderatörlerin görevlerinden biri. Daha önce hiçbir kural ihlali olmamış bir kullanıcı ilk kez ihlalde bulunduğunda genellikle ona kuralları hatır
... See more
Bazı konularda insanın belli bir iletişim adabına sahip olması bekleniyor, dolayısıyla her şeyi kurallarla ve yaptırımlarla halletmeye çalışmak bize de ters geliyor.

Konuya kendi açımdan girmem gerekirse, Yusef Bey moderatörlerin kullanıcılara kuralları nedenlerine inerek anlatmasını önermiş. Aslında bu, moderatörlerin görevlerinden biri. Daha önce hiçbir kural ihlali olmamış bir kullanıcı ilk kez ihlalde bulunduğunda genellikle ona kuralları hatırlatıcı bir mesaj yollanır. Hatta bu mesaj, kullanıcının profilindeki, sadece site yönetiminin ve moderatörlerin görebileceği özel bir bölüme kopyalanır, "Şu KudoZ kuralı hakkında hatırlatıcı bir mesaj yollandı" gibi bir ibareyle birlikte. Yaptırım uygulanacaksa, bu mesajın ardından, ihlal devam ederse uygulanır. Bu tür mesajları ben de çok sayıda yolladım/yolluyorum.

Ancak bunun dışında, bazı şeyler de kural sisteminin ötesinde, biraz nezaket, karşındakine saygı, genel adap gibi konulara girdiği için her şeyi kuralla düzenlemek pek mümkün olmuyor. Kullanıcı arka arkaya 8-10 tane soru soruyor, insanlar kafa patlatıp araştırma yapıyor, cevap veriyor, konuyu tartışıyor ama soruyu soran kişiyi (eski bir ProZ geleneğine uyarak söylemek gerekirse, Asker'ı) bulmak ne mümkün. Amiyane tabirle, arazi olmuş gitmiş Asker'ımız. Neyse ki KudoZ'da yeni soru sormak için açık kalmış soru sayısının belli bir sınırı aşmaması gerekiyor, aksi takdirde "Yeni soru sormak için lütfen birkaç tane açık sorunuza puan verin" diye bir uyarı çıkıyor da Asker bir anda arka arkaya beş-altı açık sorusunu kapatıyor puan vererek. Bu kuralı bilmeyenler olabilir. Aylar önce cevapladığınız bir soruya yeni puan verildiğini gördüyseniz sebebi büyük ihtimalle budur.

Veya geçenlerde tartışıldığı gibi, verilen onca cevabın, tartışmanın, beyin fırtınasının ardından "cevap başka yerde bulundu" gibi bir sebeple en ufak bir açıklama yapılmadan kaçıp gidiliyor.

Örneğin eskiden KudoZ'da bol miktarda "kankacılık" vardı. İnsanlar sadece sevdikleri kişilerin cevaplarına agree veriyor, soruyu soran kendileriyse de bu kişilerin cevaplarını seçebiliyordu. Artık, en azından EN-TR bölümünde pek rastlanmıyor.

Veya birbirlerinden hoşlanmayan iki kullanıcı, her soruda karşılıklı olarak disagree'leşiyor. Tabii yorumlarda da kurallara açıkça aykırı olmayacak şekilde inceden sokuşturmalar, değinmeler vesaireler olabiliyor. Belli bir sınır aşılmadığı ve konu kişiselleştirilmediği sürece buna da doğrudan müdahalede bulunulamıyor. Bu tür şeyleri kuralla veya bire bir iletişimle düzenlemek pek mümkün değil.

En iyisi, üslubunu beğenmediğimiz kişilerle iletişimi mümkün olduğunca kısıtlamak olsa gerek.

[Değişiklik saati 2015-03-07 13:19 GMT]

[Değişiklik saati 2015-03-20 00:03 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KudoZ eski KudoZ

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »