Έναρξη εταιρείας στη Βουλγαρία
Thread poster: Lina Efthimiadou
Lina Efthimiadou
Lina Efthimiadou  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 22:37
Member (2016)
English to Greek
+ ...
Jan 23, 2018

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος κάτοικος Ελλάδος έχει ιδρύσει εταιρεία στη Βουλγαρία και αν θα ήθελε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.
Οπως καταλάβατε προσανατολίζομαι σε αυτή τη λύση και παρόλο που έχω μιλήσει με λογιστικό γραφείο, θα ήθελα και την άποψη κάποιου με προσωπική εμπειρία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


 
Haralabos Papatheodorou
Haralabos Papatheodorou  Identity Verified
Greece
Local time: 22:37
Member (2008)
English to Greek
+ ...
Μεταφορά έδρας Jan 23, 2018

Καλησπέρα,
δες και αυτό:

"Λογιστικά-φοροτεχνικά θέματα, μορφές εταιρειών, όλη η αλήθεια για τη μεταφορά έδρας" (Σεραφείμ Σάκης)

http://www.blod.gr/lectures/Pages/viewlecture.aspx?LectureID=3730

[Edited at 2018-01-23 19:47 GMT]


 
sterios prosiniklis
sterios prosiniklis  Identity Verified
Local time: 22:37
Member (2009)
Italian to Greek
+ ...
Εδώ φορολογικός φυγάς τετραετίας Jan 24, 2018

Είναι καλή ιδέα, αν δεν έχεις δεσμεύσεις με το δοβλέτι.
Εξηγούμαι, ακίνητα, οικογένεια, προσδοκία συνταξιοδότησης (εδώ γελάνε ή κλαίνε, ανάλογα με την ηλικία) ή άλλα σημαντικά συμφέροντα στην Ελλάδα.

Η φορολογία (αυτά τα ξέρεις υποθέτω) 10% στα κέρδη + 5% στα μερίσματα,
... See more
Είναι καλή ιδέα, αν δεν έχεις δεσμεύσεις με το δοβλέτι.
Εξηγούμαι, ακίνητα, οικογένεια, προσδοκία συνταξιοδότησης (εδώ γελάνε ή κλαίνε, ανάλογα με την ηλικία) ή άλλα σημαντικά συμφέροντα στην Ελλάδα.

Η φορολογία (αυτά τα ξέρεις υποθέτω) 10% στα κέρδη + 5% στα μερίσματα, στην ουσία 15 % στον τζίρο σε ότι μας αφορά, γιατί έξοδα εικονικά κλπ δεν μπορείς να δείξεις.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να αποφύγεις τη διπλή φορολογία στην Ελλάδα.
Η Βουλγαρική εφορία το δίνει το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, αν είσαι φρόνιμος, μπορείς να αποδείξεις την κατοικία σου και πληρώσεις 1-2 χρόνια ασφάλιση και την τρέχουσα φορολογία σου, αλλά δεν ξέρω τι θα πει ο εκάστοτε δημόσιος υπάλληλος που θα πάρει την αίτηση σου, εδώ στην Ελλάδα...

Στη διάθεση σου για περισσότερες διευκρινίσεις
Collapse


 
Lina Efthimiadou
Lina Efthimiadou  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 22:37
Member (2016)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Και οι πελάτες; Feb 1, 2018

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

PROSGR, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αντιμετώπισες πρόβλημα με συνεργαζόμενες εταιρείες ή φυσικά πρόσωπα, μη Έλληνες, επειδή η έδρα σου δεν ήταν στην Ελλάδα. Δηλαδή επειδή ήθελαν Ελληνα μεταφραστή, αν τους ενδιέφερε που ήταν η έδρα σου.

Επίσης, αν όντως γλίτωσες τη διπλή φορολόγηση!!


 
sterios prosiniklis
sterios prosiniklis  Identity Verified
Local time: 22:37
Member (2009)
Italian to Greek
+ ...
Κανένα πρόβλημα Feb 1, 2018

με τους πελάτες, η μετάβαση ήταν ομαλή. Φυσικά η αμοιβή μου κατατίθεται σε λογαριασμό της εταιρείας στη Βουλγαρία.


Δεν είχα θέμα με τη διπλή φορολόγηση, έτσι κι' αλλιώς τα είχα χωρίσει νωρίτερα τα τσανάκια μου με το ελληνικό δημόσιο. Πρόσφατα άρχισαν να ζητάνε από
... See more
με τους πελάτες, η μετάβαση ήταν ομαλή. Φυσικά η αμοιβή μου κατατίθεται σε λογαριασμό της εταιρείας στη Βουλγαρία.


Δεν είχα θέμα με τη διπλή φορολόγηση, έτσι κι' αλλιώς τα είχα χωρίσει νωρίτερα τα τσανάκια μου με το ελληνικό δημόσιο. Πρόσφατα άρχισαν να ζητάνε από τις Βουλγαρικές τράπεζες τα στοιχεία Ελλήνων με προσωπικούς λογαριασμούς. Πιέζουν από εδώ για στοιχεία οι διάφοροι βουλγαροκτόνοι της ΑΑΔΕ. Εκεί σε σώζει το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας στη Βουλγαρία.


Πάντως, όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μου σχόλιο, δεν μπορείς να διατηρήσεις σοβαρά περιουσιακά στοιχεία στην ελλάδα και φορολογική κατοικία στη βουλγαρία.

Τελικά όλος ο κόσμος στο ίδιο καζάνι βράζει.
https://deviantinvestor.com/9611/lets-fix-our-debt-problem/

Φορολογικοί φυγάδες από το Ιλινόις εντός των ΗΠΑ

Those wanting a glimpse into the future of our federal government’s finances should have a gander at Illinois. The state recently “resolved” a high-profile battle over its budget. Taxpayers were clubbed with a 32% hike in income taxes in an effort to shore up massive underfunding in public employee pensions, among other deficiencies.


But, predictably, it isn’t working. People are leaving the state in droves.
Collapse


 
Lina Efthimiadou
Lina Efthimiadou  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 22:37
Member (2016)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Δύσκολη η κατοικία στη Βουλγαρία... Feb 1, 2018

PROSGR wrote:

Πρόσφατα άρχισαν να ζητάνε από τις Βουλγαρικές τράπεζες τα στοιχεία Ελλήνων με προσωπικούς λογαριασμούς.

Εκεί σε σώζει το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας στη Βουλγαρία.
Πάντως, όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μου σχόλιο, δεν μπορείς να διατηρήσεις σοβαρά περιουσιακά στοιχεία στην ελλάδα και φορολογική κατοικία στη βουλγαρία.


Αν όμως έχεις εταιρικό λογαριασμό, δεν υπάρχει πρόβλημα;

Με σπίτι και οικογένεια στην Ελλάδα, πως να αποδείξω κατοικία στη Βουλγαρία; Μου είπε ο λογιστής για ενοικίαση σπιτιού εκεί, αλλά μήπως τελικά εξαρτάται από το αν θα γίνει έλεγχος και από το ποιος θα τον διενεργήσει;


 
sterios prosiniklis
sterios prosiniklis  Identity Verified
Local time: 22:37
Member (2009)
Italian to Greek
+ ...
Ο εταιρικός λογαριασμός Feb 1, 2018

δεν έχει πρόβλημα, η διανομή κερδών που πάει σε προσωπικό λογαριασμό, έχει.
Η εφορία στη βουλγαρία ελέγχει τη ουσία των πραγμάτων.
Βλέπει τις πραγματικές δαπάνες, το λογαριασμό του ρεύματος, τις κινήσεις των προσωπικών λογαριασμών, τι είδους δαπάνες κάνεις και που. Με
... See more
δεν έχει πρόβλημα, η διανομή κερδών που πάει σε προσωπικό λογαριασμό, έχει.
Η εφορία στη βουλγαρία ελέγχει τη ουσία των πραγμάτων.
Βλέπει τις πραγματικές δαπάνες, το λογαριασμό του ρεύματος, τις κινήσεις των προσωπικών λογαριασμών, τι είδους δαπάνες κάνεις και που. Με βάση αυτά σου δίνουν το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας...


Με οικογένεια στην ελλάδα δεν ξεμπλέκεις εύκολα.
Εδώ ζευγάρια σε διάσταση με τον ένα να έχει μεταναστεύσει πραγματικά δεν μπορούν να ξεμπλέξουν από τα νύχια της ελληνικής εφορίας...
Collapse


 
Lina Efthimiadou
Lina Efthimiadou  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 22:37
Member (2016)
English to Greek
+ ...
TOPIC STARTER
Αμάν... Feb 1, 2018

Ίδωμεν...

Θα ξεκινήσω και ό,τι γίνει...πάντως από τα Ελληνικά δεδομένα καλύτερα θα είναι! Αν βάλεις και την προκαταβολή 100%...

Σ' ευχαριστώ πολύ, αν μου έρθει άλλη απορία, θα σε ξαναενοχλήσω!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Έναρξη εταιρείας στη Βουλγαρία






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »