Profesyonel çevirmenlikte 13ncü ayım ve tespit ve gözlemlerim
Thread poster: Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
Local time: 12:28
French to Turkish
+ ...
Aug 6, 2019

Herkese tekrardan merhaba, profesyonel çevirmenliğe başladığımın 3ncü ayında sizlere deneyimlerimi yazmıştım. Şimdi aradan 13 ay geçti ve yine bir şeyler karalama ihtiyacı duydum.
Öncelikle yurt dışı firmalardan iş alma hususunda çok sıkıntı yaşadığımı itiraf edeyim. Zamanımın neredeyse dörtte biri bu proz'daki iş ilanlarına başvurmakla geçti. Maalesef bunlardan yarısından daha azı dönüş yaptı. Onlar da deneme metni gönderdiler bir de kendi sis
... See more
Herkese tekrardan merhaba, profesyonel çevirmenliğe başladığımın 3ncü ayında sizlere deneyimlerimi yazmıştım. Şimdi aradan 13 ay geçti ve yine bir şeyler karalama ihtiyacı duydum.
Öncelikle yurt dışı firmalardan iş alma hususunda çok sıkıntı yaşadığımı itiraf edeyim. Zamanımın neredeyse dörtte biri bu proz'daki iş ilanlarına başvurmakla geçti. Maalesef bunlardan yarısından daha azı dönüş yaptı. Onlar da deneme metni gönderdiler bir de kendi sistemlerine bilgilerimi bırakmamı talep ettiler. Günümün büyük çoğunluğu deneme metni ve bu sistem girişleri ile geçti. Sistem girişlerinin çok büyük zaman aldığını ifade etmek isterim. Sayfalar dolusu yazman gerekiyor ve bazen kilitleniyor, işte şu bilgi olmadı, tarih formatı yanlış vs.
Neyse tabi bu kadar uğraş sonucu iş almadım değil aldığım işler oldu ve gerçekten güzel meblağlar kazandım fakat sayı olarak çok azdı yani şöyle söyliyeyim aylık yurtdışı işlerden kazancım 1000 TL'yi geçmedi hiçbir zaman.
Onun dışında bazı işleri aldım ve tam başlayacağım sırada bu sefer de paypal sorun oldu. Birçok işi paypal artık Türkiye ile çalışmadığı için aldığım halde başlamadan bırakmak zorunda kaldım.
Bir de Hindistan firmaları Türkiye ile aynı ücreti ödüyor. Bu yüzden oradan gelen 5-6 işi de reddetmek durumunda kaldım. Sonrasında da işveren Hindistan ise hiç başvurmadım zaten.

İkinci bir husus SDL Trados satın aldım hatta 2 bilgisayarım için aldım fakat sürekli sorunlarla karşılaştım. Dün 2 bilgisayarımda göçtü ve format atıldı şimdi SDL'i yeniden yükleyemiyorum ve destek masası hiçbir şey yok. Bu programı aldığıma pişman oldum çok karmaşık ve bence verdiğin paraya değmiyor.

Hasılı kelam, kar-zarar maliyeti çıkardığımda. Proz'a paralı üyeliğimi yenilememeye karar verdim. İkinci olarak ise artık SDL ile çalışmak istemiyorum

Acaba SDL'i iptal etsem ödediğim ücretin bir kısmını gri alabilir miyim. SDL'e göre daha ucuz ve kullanımı basit hangi programı tavsiye edersiniz.

Teşekkür ederim.
Collapse

Çağatay Duruk
Çağatay Duruk  Identity Verified
Türkiye
Local time: 12:28
English to Turkish
+ ...
Proz'da paralı/parasız üyelik Aug 6, 2019

Merhaba,

Bir şey merak ettim, yanlış anlamadıysam Proz'a verdiğiniz üyelik ücretini çıkarmışsınız, ancak genel iş hacminiz tatmin edici olmamış. O zaman üyeliğinizi devam ettirmek, eksik kalan iş hacminizi de Proz harici başka kanallardan tamamlamaya çalışmak mantıklı olmaz mıydı. Çünkü parasız üye olsanız, eldeki iş hacmini de kaybedebilirsiniz, ben yaklaşık bir yıl parasız üye idim, o tip üyelerin site aracılığı ile iş yapması imkansıza yakın.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Detaylar Aug 6, 2019

Merhaba
Bence ilk 13 ay için pek çok eksiğe rağmen hiç de başarısız bir zaman geçirmemişsiniz.
Eksiklerden birincisi detaylara önem vermek.
Mesela profiliniz tam değil. Profilinizdeki CV'niz gelişigüzel, baştan savma hazırlanmış gibi.
İletişim bilgileriniz eksik.
Sosyal medya kartvizitleriniz yok.
%70 eksikle ve %30 eldekilerle bu kadar iş yapabilmeniz bile başarıdır.

İnternet dünyasında para kazanmak için iki tür imaj
... See more
Merhaba
Bence ilk 13 ay için pek çok eksiğe rağmen hiç de başarısız bir zaman geçirmemişsiniz.
Eksiklerden birincisi detaylara önem vermek.
Mesela profiliniz tam değil. Profilinizdeki CV'niz gelişigüzel, baştan savma hazırlanmış gibi.
İletişim bilgileriniz eksik.
Sosyal medya kartvizitleriniz yok.
%70 eksikle ve %30 eldekilerle bu kadar iş yapabilmeniz bile başarıdır.

İnternet dünyasında para kazanmak için iki tür imajdan birisini seçmelisiniz.
1- Gülen yüz, lay lay lom imajı.
2- Ciddi yüz, işimize bakalım imajı.

Ben asosyal bir tip olduğumdan hep ikincisini seçiyorum.
İnternette eksik bir araç bırakmam.
Her araçta bir şekilde ben varımdır. Ama hepsiyle ilgilenmem.

Birinci imaja gelirsek.
Bu imaj en etkili imajdır ama bunun için inanın vakit yetmez.
Bir ekiple birlikte hareket etmedikçe, iş paylaşımı yapmadıkça birinci imajı yerine getirmeniz mümkün değil tek başınıza.
Çünkü birinci imajda her forumda, tartışma yerlerinde, her blog'da, sosyal medya sayfalarında, kariyer platformlarında, gruplarda vs aktif bir şekilde yer alıp iletişimde olmanız gerekiyor. Bu yüzden gülen yüz lay lay lom imajı diyorum.
Çünkü müthiş bir enerji ve eylem gerektiriyor.

Bu imajı gerçekleştirebilirseniz bu en etkili kazanç getiren yöntemdir.
İnsanlar sizi her forumdan her tartışma platformundan her yerden bir şekilde akıllarında tutar. Kazınırsınız akıllarına.
Siz veya markanız.
Bunu yaparsanız dönüşü garanti.

İkinci imaja gelelim.
İkinci imajda soyutsunuzdur, soğuk, uzaktasınızdır.
Ancak sizi inceleyen, bakan, değerlendiren kişi sizin ne kadar soğuk olsanız da her dalda kuşunuz olduğunu görür.
Bu ikinci imaj müşteri konusunda da iyidir.

Çünkü müşteriyi siz seçersiniz. Taviz vermezsiniz.

Hintli firmalara gelince.
Sadece reddetmek yetmiyor.
Aslında çok eksik ve yetersiz olduklarını da vurgulamalısınız.
Mesela toplu mail göndermeleri, dear diye başlayan isimsiz yazılar, yüzlerce hata dolu.
Ben canım sıkıldıkça bazen bir kaç tanesine basıyorum fırçayı. Stres atıyorum.
Hem onları da eğitmiş oluyorum.
İletişimi öyle kuran bir şirket olmaz.

İletişim konusunda en sevdiğim müşteri tipi Ruslar ile Çinliler benim.
ne olursa olsun ilk kez yazışıyor olsak da bana direk ismimle ve sadece bana yazıldığı belli olan mail gönderirler.
Bilmiyorum belki aynı mailde isimleri değiştirip başkalarına da yazıyorlardır, ancak en azından bir çaba ve dikkat olunca, güveniyorum, saygı duyuyorum.

SDL Trados meselesine gelince.
Trados bu sektörün tekelidir.
Onla çalışmasa bile şirketler onun sizde olmasını ve sizin onu kullanmanızı bile sizin için artı görebilir.
Çünkü Tradosu bilen, onunla çalışan, diğerlerini rahat bilir, kolay anlar.

Ama rahat, kolay ve hızlı bir araç arıyorsanız size Memsource öneririm.
Çok işe yarayan bir araç. Masaüstü programı da var, tarayıcı sayfasından yapabilme imkanı da.

Bir sürü eksikle iyi sayılacak başarı elde etmişsiniz.
Şansınız yaver gitmiş. Eksikleri tamamlayın. Sonraki 12 ay ortalamanız rahatlıkla 5 katına çıkar.

Saygılar...

M. Ali
Collapse

FATİH ORUÇ
Elif Baykara Narbay

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Profesyonel çevirmenlikte 13ncü ayım ve tespit ve gözlemlerim

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »