Duden - DEX-ul german; diverse volume; termeni DE din FR şi Latină
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 20:58
German to Romanian
+ ...
Jan 20, 2011

1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE L
... See more
1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE LOC în dic. bilingve!

Poate ideea aceasta îi ajută şi pe alţii la căutări- un "Denkanstoß"- de exemplu la Wikipedia, cu Google (cu care am rezolvat eu astăzi problema, în loc să mă folosesc de acel Duden).

2. Apropos de Duden- nu cred că ştiu toţi colegii de DE că există f. multe volume- 10 sau 12, cred (nu le am pe toate):

Duden -das Universal- Wörterbuch - CD
Duden Fremdwörterbuch- CD
Duden Synonyme- CDE
Duden Das Große Fremdwörterbuch
Duden Rechtschreibung- CD
Duden- Das große Wörterbuch der deutschen Sprache- în 10 volume (cam din 2000), între timp poate chiar şi mai multe- CD?
etc.

Multe dintre ele există şi pe CDROM (am marcat)

Dintre acestea, utile pt. traduceri DE-RO, dar şi DE-FR, DE-Lat sunt adesea:

Duden Fremdwörterbuch (mai mic; există şi pe CDROM)
Duden Das Große Fremdwörterbuch (mai mare; nu ştiu dacă între timp există şi pe CDROM)


Duden are foarte multe volume distincte (vezi în internet), iar terminologia din aceste volume nu-i identică!!! De ex. la "Duden Rechtschreibung" se găsesc o serie de termeni pe care în "Duden universal" nu le găseşti- şi poate şi invers; iar desigur în "Fremdwörterbuch" găseşti chiar extrem de mulşi asemenea termeni!
Ş7
Şi, evident, în marele Duden de 10 volume (care pe vremuri a avut doar 8 volume, într-o ediţie anterioară; este de la A-Z, de ex. vol. 1: A - Bedi, vol. 2: Bedr - Eink, etc. - care-s o ediţie mult lărgită a lui "Duden -das Universal- Wörterbuch", şi NU trebuiesc confundate cu cele 10- 12- ?? volume distincte, pe domenii, ale lui Duden pe care le-am enumerat mai sus!) se găsesc mult mai mulţi termeni decât în ""Duden -das Universal- Wörterbuch", şi adesea mai multe exemple, sau semnificaţii suplimentare, etc.
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 20:58
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Duden Medizinische Fachausdrücke,2003 Jan 21, 2011

Alt dicţionar de la editura Duden:

Duden Medizinische Fachausdrücke,2003 (termeni medicali specializaţi)

Pentru cei care nu ştiau- vezi Wikipedia-DE, "Duden": cuvântul "Duden"


- este un nume propriu, iniţial
- dar totodată, între timp, numele unei edituri, in RFG.



Bernd Müller wrote:

1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE LOC în dic. bilingve!

Poate ideea aceasta îi ajută şi pe alţii la căutări- un "Denkanstoß"- de exemplu la Wikipedia, cu Google (cu care am rezolvat eu astăzi problema, în loc să mă folosesc de acel Duden).

2. Apropos de Duden- nu cred că ştiu toţi colegii de DE că există f. multe volume- 10 sau 12, cred (nu le am pe toate):

Duden -das Universal- Wörterbuch - CD
Duden Fremdwörterbuch- CD
Duden Synonyme- CDE
Duden Das Große Fremdwörterbuch
Duden Rechtschreibung- CD
Duden- Das große Wörterbuch der deutschen Sprache- în 10 volume (cam din 2000), între timp poate chiar şi mai multe- CD?
etc.

Multe dintre ele există şi pe CDROM (am marcat)

Dintre acestea, utile pt. traduceri DE-RO, dar şi DE-FR, DE-Lat sunt adesea:

Duden Fremdwörterbuch (mai mic; există şi pe CDROM)
Duden Das Große Fremdwörterbuch (mai mare; nu ştiu dacă între timp există şi pe CDROM)


Duden are foarte multe volume distincte (vezi în internet), iar terminologia din aceste volume nu-i identică!!! De ex. la "Duden Rechtschreibung" se găsesc o serie de termeni pe care în "Duden universal" nu le găseşti- şi poate şi invers; iar desigur în "Fremdwörterbuch" găseşti chiar extrem de mulşi asemenea termeni!
Ş7
Şi, evident, în marele Duden de 10 volume (care pe vremuri a avut doar 8 volume, într-o ediţie anterioară; este de la A-Z, de ex. vol. 1: A - Bedi, vol. 2: Bedr - Eink, etc. - care-s o ediţie mult lărgită a lui "Duden -das Universal- Wörterbuch", şi NU trebuiesc confundate cu cele 10- 12- ?? volume distincte, pe domenii, ale lui Duden pe care le-am enumerat mai sus!) se găsesc mult mai mulţi termeni decât în ""Duden -das Universal- Wörterbuch", şi adesea mai multe exemple, sau semnificaţii suplimentare, etc.


[Editat la 2011-01-22 05:18 GMT]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Duden - DEX-ul german; diverse volume; termeni DE din FR şi Latină






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »