Sunt nou venita si am doua intrebari
Thread poster: Ruxi
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Apr 6, 2004

Buna ziua,

Sunt nou venita pe acest site si am nevoie de doua lamuriri in ceea ce priveste modul de lucru.
1.Am observat ca mi-au fost repartizate la inregistrare niste puncte BrowniZ.Sa inteleg ca acestea trebuie mizate pentru obtinerea unui proiect? Sau ca ele sunt automat folosite in acest sens?
Cate puncte trebuie acordate la un proiect, sau e ca la un joc de noroc?
Dupa ce ele se termina trebuie platit cu bani ca sa licitezi pentru un proiect?

2.
... See more
Buna ziua,

Sunt nou venita pe acest site si am nevoie de doua lamuriri in ceea ce priveste modul de lucru.
1.Am observat ca mi-au fost repartizate la inregistrare niste puncte BrowniZ.Sa inteleg ca acestea trebuie mizate pentru obtinerea unui proiect? Sau ca ele sunt automat folosite in acest sens?
Cate puncte trebuie acordate la un proiect, sau e ca la un joc de noroc?
Dupa ce ele se termina trebuie platit cu bani ca sa licitezi pentru un proiect?

2.Sunt o persoana mai fricoasa si as dori sa stiu daca ati avut experiente negative cu ofertantii de proiecte.Nu stiu cum poti verifica corectitudinea, autenticitatea acestora.Ei pun multe conditii traducatorilor, dar invers cum functioneaza mecanismul?
Nu vrea sa lezez pe nimeni ci doar sa stiu cum sa ma protejez de probleme neplacute.

Multumesc,
Ruxi
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:01
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
bun venit ! Apr 6, 2004

Draga Ruxi,
Nu ai de ce sa te temi. Nu e nici un joc piramidal si nici o licitatie de browniZ. Alegerea candidatului pentru un proiect se face pe baza de criterii profesionale. Membrii neplatnici trebuie sa se inscrie la un proiect prin cedarea unui numar de 100 browniZ per candidatura.
Mai multe detalii despre BrowniZ: http://www.proz.com/faq#browniz
Despre sistemul de oferte de proie
... See more
Draga Ruxi,
Nu ai de ce sa te temi. Nu e nici un joc piramidal si nici o licitatie de browniZ. Alegerea candidatului pentru un proiect se face pe baza de criterii profesionale. Membrii neplatnici trebuie sa se inscrie la un proiect prin cedarea unui numar de 100 browniZ per candidatura.
Mai multe detalii despre BrowniZ: http://www.proz.com/faq#browniz
Despre sistemul de oferte de proiecte: http://www.proz.com/faq#jobs
Poti verifica credibilitatea unui ofertant la sectiunea Blue Board. De fapt in josul fiecarei oferte sunt niste rubricute cu rosu. Vei vedea BB daca respectiva companie este clasificata in Blue Board si poti face click direct din oferta respectiva pentru a verifica clientul in BB, link-ul te va conduce automat, fara a fi nevoie de intri in BB si faci o cautare.
Mai multe despre Blue Board: http://www.proz.com/faq#blue_board_agency
Numai bine si multa bafta!
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Bun venit! Apr 6, 2004

Siteul ProZ e destul de complex si e firesc sa ai atat de multe intrebari cand incepi sa il folosesti.
Daca ai timp, studiaza About > Info si About > FAQ, vei gasi raspunsuri la multe intrebari.

ProZ include o sectiune de intrebari de traducere - intrebarile KudoZ (KudoZ in meniu), una de proiecte (Jobs), un forum (Community > Forum) si o lista de birouri de traducere cu note date de traducatori agentiilor (Jobs > Blue Board).

Ca raspuns la intrebarile tale:
... See more
Siteul ProZ e destul de complex si e firesc sa ai atat de multe intrebari cand incepi sa il folosesti.
Daca ai timp, studiaza About > Info si About > FAQ, vei gasi raspunsuri la multe intrebari.

ProZ include o sectiune de intrebari de traducere - intrebarile KudoZ (KudoZ in meniu), una de proiecte (Jobs), un forum (Community > Forum) si o lista de birouri de traducere cu note date de traducatori agentiilor (Jobs > Blue Board).

Ca raspuns la intrebarile tale:

1. Da, dupa ce termini BrowniZ trebuie sa platesti cu bani. Poti sa castigi BrowniZ (fara bani) adaugand linkuri in GlossPost si spunandu-ti parerea despre raspunsurile KudoZ, formatand glosare si intoducand termeni in glosare.

2. Mie nu, din cateva zeci de proiecte castigate pe ProZ, dar e bine sa te asiguri ca iti vei primi plata.

Spor!
Veronica
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc (mai cu intarziere) Apr 7, 2004

Va multumesc mult.Incet-incet ma adaptez si eu. Deocamdata mi-am mai completat profilul.
N-am inteles bine, limba materna trebuie cumva atestata sau certificata de membrii site-ului?
Multi nici si-o pun (m-am uitat putin la colegi ca sa vad cam cum trebuie facut profilul) si citind regulamentul mi s-a parut un lucru complicat (de declarat).

Numai bine si urarile cuvenite pentru Pasti

Ruxi


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Sunt nou venita si am doua intrebari






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »