PayPal in Romania
Thread poster: Alexandru Pojoga
Alexandru Pojoga
Alexandru Pojoga
Romania
Local time: 06:28
Japanese to English
+ ...
Feb 25, 2003

Dear Alex,



Thank you for contacting PayPal.



I apologize for the inconvenience. PayPal currently does not offer

service to Romania. You would have to open a PayPal account in order

to receive money through PayPal. You may want to have the sender wire the

money directly to your bank account.



We look forward to expanding our services to additional countries in

the future. Establishing our
... See more
Dear Alex,



Thank you for contacting PayPal.



I apologize for the inconvenience. PayPal currently does not offer

service to Romania. You would have to open a PayPal account in order

to receive money through PayPal. You may want to have the sender wire the

money directly to your bank account.



We look forward to expanding our services to additional countries in

the future. Establishing our service in each new country involves

complex changes due to different regulations in each of these

countries. Our International Team is working hard to expand our

services as rapidly as possible.



******************



Cam asta e. Totusi, ar trebui incercat: cineva cu cont paypayl din strainatate sa trimita o suma nesemnificativa la o adresa .ro, sa vedem ce optiuni ofera sistemul, poate iti permite sa \"wire\" banii intr-un cont clasic.
Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 06:28
English to Romanian
+ ...
solutie posibila Feb 26, 2003

Pina o sa ajunga PayPal in Romania o sa mai treaca ceva vreme.



Poate pina atunci exista o solutie alternativa. Daca ai deschis cont la o banca dintr-o tara in care exista PayPal, nu iti accepta oare inscrierea?

Posibil ca Ungaria sa fie pe lista tarilor in care PayPal activeaza, si nu e chiar asa departe de noi.



Are cineva experienta in acest sens?



 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 05:28
German to Romanian
+ ...
putem sa ne deschidem cont din Romania si in alte tari Feb 26, 2003

am tot vrut sa ma interesez. poti sa-ti deschizi cont ca rezident roman in alte tari?

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 05:28
English to Hungarian
+ ...
Depinde Feb 26, 2003

S-ar putea sa fie exceptii, dar in general orice ţară se bucură dacă vin (şi) alţii din afară şi aduc bani. Elveţia este un exemplu clasic, şi fireşte, şi în Ungaria poţi deschide cont ca cetăţean străin. Îţi trebuie un paşaport, şi suma minimă (la conturi în devize suma minimă este de 300 euro).



PayPal nu este accesibil nici pentru clienţi din Ungaria, dealtfel.


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 06:28
English to Romanian
+ ...
romani cu cont in strainatate Feb 26, 2003

De putut se poate sa ai cont in strainatate ca rezident roman. Eu am un cont deschis in Irlanda de pe vremea cind am fost acolo cu bursa.



Asta poate fi singura problema: faptul ca trebuie sa mergi personal la banca sa-ti deschizi contul. Dupa ce este deschis il poti utiliza de la distanta electronic sau prin scrisori/faxuri. Sint niste hirtii in plus de facut, dar se poate.



Nu stiu daca se poate sa-ti deschizi cont electronic, fara sa te vada bancherul l
... See more
De putut se poate sa ai cont in strainatate ca rezident roman. Eu am un cont deschis in Irlanda de pe vremea cind am fost acolo cu bursa.



Asta poate fi singura problema: faptul ca trebuie sa mergi personal la banca sa-ti deschizi contul. Dupa ce este deschis il poti utiliza de la distanta electronic sau prin scrisori/faxuri. Sint niste hirtii in plus de facut, dar se poate.



Nu stiu daca se poate sa-ti deschizi cont electronic, fara sa te vada bancherul la fata. Poate in Elvetia?

Collapse


 
Astrid C
Astrid C  Identity Verified
Romania
Local time: 06:28
English to Romanian
+ ...
Poti sa-ti deschizi cont online in Elvetia Mar 6, 2003

La www.postfinance.ch se poate deschide cont online, si din Romania.



Eu nu mi-am deschis inca, dar sunt foarte tentata; mi-e frica sa nu fie \"tarife -capcana\".

Am consultat lista de preturi existenta pe site in format pdf, ( la nu am gasit nimic, nici un cost suplimentar, dar, cine stie?

Mi se pare chiar ciudat, ca, de ex. pentru un cont cu \"online banking\" si transmitere electro
... See more
La www.postfinance.ch se poate deschide cont online, si din Romania.



Eu nu mi-am deschis inca, dar sunt foarte tentata; mi-e frica sa nu fie \"tarife -capcana\".

Am consultat lista de preturi existenta pe site in format pdf, ( la nu am gasit nimic, nici un cost suplimentar, dar, cine stie?

Mi se pare chiar ciudat, ca, de ex. pentru un cont cu \"online banking\" si transmitere electronica (email) a extraselor, sa nu platesti nimic ?!?

Nu se aminteste niciunde de taxa de deschidere cont, sau de o suma minima care trebuie sa ramana in cont.



Poate ma lamureste cineva !

Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:28
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
contacteaza banca Mar 7, 2003

draga Astrid,

cel mai bine ar fi sa contactezi banca in chestiune cu o cerere de informatii. Este normal sa nu afiseze preturi si sume. Asa cum este normal si sa existe aceste comisioane pe care le pomenesti, dar singurii in masura sa-ti raspunda sunt cei de la banca.

Multa bafta si salutari!


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:28
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
intrebare Mar 18, 2003

Emanuel, care sunt formalitatile suplimentare ca sa poti sa-ti manevrezi contul din strainatate de la distanta?

Quote:


On 2003-02-26 13:01, traduceri wrote:

De putut se poate sa ai cont in strainatate ca rezident roman. Eu am un cont deschis in Irlanda de pe vremea cind am fost acolo cu bursa.



Asta poate fi singura problema: faptul ca trebuie sa mergi personal la banca sa-ti deschizi contul. Dupa ce e... See more
Emanuel, care sunt formalitatile suplimentare ca sa poti sa-ti manevrezi contul din strainatate de la distanta?

Quote:


On 2003-02-26 13:01, traduceri wrote:

De putut se poate sa ai cont in strainatate ca rezident roman. Eu am un cont deschis in Irlanda de pe vremea cind am fost acolo cu bursa.



Asta poate fi singura problema: faptul ca trebuie sa mergi personal la banca sa-ti deschizi contul. Dupa ce este deschis il poti utiliza de la distanta electronic sau prin scrisori/faxuri. Sint niste hirtii in plus de facut, dar se poate.



Nu stiu daca se poate sa-ti deschizi cont electronic, fara sa te vada bancherul la fata. Poate in Elvetia?



Collapse


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 06:28
English to Romanian
+ ...
depinde de banca Mar 22, 2003

Quote:


On 2003-03-18 23:11, dmarasescu wrote:

Emanuel, care sunt formalitatile suplimentare ca sa poti sa-ti manevrezi contul din strainatate de la distanta?





Dane,



Trebuie sa intrebi banca la care ai cont. Eu de exemplu a trebuit sa completez un formular special pe care l-am trimis prin posta. Ar fi bine sa faci acest lucru din timp, nu atunci cind ai nevoie urgenta de ban... See more
Quote:


On 2003-03-18 23:11, dmarasescu wrote:

Emanuel, care sunt formalitatile suplimentare ca sa poti sa-ti manevrezi contul din strainatate de la distanta?





Dane,



Trebuie sa intrebi banca la care ai cont. Eu de exemplu a trebuit sa completez un formular special pe care l-am trimis prin posta. Ar fi bine sa faci acest lucru din timp, nu atunci cind ai nevoie urgenta de banii din contul respectiv



Eventual intereseaza-te care sunt conditiile pentru a-ti putea accesa contul pe internet (online banking)



Succes!

Emanuel ▲ Collapse


 
danv
danv
English to Romanian
+ ...
Solutii posibile... Mar 30, 2003

Incercati aici:



https://secure.ikobo.com/



sau,



http://www.moneybookers.com/app/



Succes!



 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 05:28
English to Romanian
+ ...
chestiuni interesante Apr 22, 2003

informatii interesante despre plati interne si sper si externe :



http://www.no-cash.ro/



In caz de intrebari puteti sa-l contactati pe creatorul sitului - pare de treaba.


 
ricoh
ricoh
English to Italian
transfer de bani Jul 30, 2004

danv wrote:

Incercati aici:

https://secure.ikobo.com/

sau,

http://www.moneybookers.com/app/

Succes!

Ambele sunt optiuni viabile. Eu unul folosesc ikobo de ceva vreme pentru ca mie personal mi-i se pare mai convenabil. Imi place faptul ca iti trimit card cu care sa scoti banii si ca merge repede.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 06:28
English to Romanian
PayPal nu merge (uneori) nici chiar acolo unde merge Aug 4, 2004

Adica, pe romaneste, mai da si tzepe uneori. Vezi:

http://msn-cnet.com.com/Roll%20up%20for%20PayPal%20payout/2100-1038_3-5288886.html?part=msn-cnet&subj=ns_5288886&tag=tg_nl


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 06:28
German to Romanian
+ ...
Pare super site-ul asta Aug 8, 2004

Ciprian Dumea wrote:

informatii interesante despre plati interne si sper si externe :

http://www.no-cash.ro/

In caz de intrebari puteti sa-l contactati pe creatorul sitului - pare de treaba.


Pare super fain site-ul asta.
Am cerut si io sfaturi utile, sa vedem cum or sa ma lamureasca. Ca am vazut atatea carduri acolo, ca habar n-am care ar fi mai bun pentru mine.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PayPal in Romania






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »