English Conversational Lessons
Initiator des Themas: Susy Ordaz
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
Jul 1, 2006

Dear Colleagues,

I have been teaching English for five years, normally on a one-to-one basis. However, I was asked to teach a group of 19 people and I have no idea what to charge. Should I charge by the hour, per student, per group?

Any advise will be of great help to me.
Many thanks.
Susy Ordaz


 
Viktoria Gimbe
Viktoria Gimbe  Identity Verified
Kanada
Local time: 05:34
Englisch > Französisch
+ ...
I've never done this, but here's what I think... Jul 2, 2006

As a teacher, you probably know that the more people you have in your class, the slower it will be to teach them (they will have more questions) and it will be all the more difficult to adapt your teaching, as the more individuals you have, the bigger the variety of logic and learning speed.

This points to a per person rate. I would check how much I would charge if I was one-on-one with one person and apply that amount to the first ten people. For the next ten, I would give a half-p
... See more
As a teacher, you probably know that the more people you have in your class, the slower it will be to teach them (they will have more questions) and it will be all the more difficult to adapt your teaching, as the more individuals you have, the bigger the variety of logic and learning speed.

This points to a per person rate. I would check how much I would charge if I was one-on-one with one person and apply that amount to the first ten people. For the next ten, I would give a half-price rate (past the first ten, you don't need to charge as high because you will not really spend more time working because of the 11th to 19th people). In any case, take into account the number of people you will be handling when quoting a price.

You can also charge by the hour, but you should then have an hourly rate that you will raise depending on the number of people in the class (raise it by a dollar for each person). If you ask for $30 for one-on-one services, then you should maybe ask for $48 per hour if you have to teach 19 people at once.

Good luck!

[Edited at 2006-07-02 06:32]
Collapse


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Jul 2, 2006

Viktoria,

Many thanks for such a quick answer. It was nice to know you too were Canadian. My fear with an hourly rate is that it will be too low, and my fear with a per person rate is that it will be much too high for my employer.

I will be doing it twice a week and there are three groups with different levels of difficulty. Perhaps the best would be a group rate, but how do I get to calculating that? I think this is my major problem.

Thanks

Su
... See more
Viktoria,

Many thanks for such a quick answer. It was nice to know you too were Canadian. My fear with an hourly rate is that it will be too low, and my fear with a per person rate is that it will be much too high for my employer.

I will be doing it twice a week and there are three groups with different levels of difficulty. Perhaps the best would be a group rate, but how do I get to calculating that? I think this is my major problem.

Thanks

Susy Ordaz
Collapse


 
John Walsh
John Walsh  Identity Verified
Italien
Local time: 11:34
Italienisch > Englisch
depends on market Jul 2, 2006

19 is far far far too many.
I never have groups bigger than 8 people (10 on rare occasions). I charge 10 Euro per hour and have students pay for a certain number of hours in advance.


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Jul 2, 2006

Dear John,

The 19 people will be separated ino three groups, and initially I was also thinking of charging 10€ per hour. However this is a company that will be paying for the employee´s lessons so I can´t ask for the students to pay for their own lessons. It´s a bit complicated. I want to continue making money but if the company has to pay 190 twice a week, I think it´s a bit pricy.

Susy


 
Caryl Swift
Caryl Swift  Identity Verified
Polen
Local time: 11:34
Polnisch > Englisch
+ ...
Teaching fees Jul 2, 2006

Dear Susy,
You don't say whether you will be teaching each group for one 'clock' hour (60 minutes) or one 'lesson' hour (40/45 minutes) or two lesson hours (90 minutes).

However, three groups twice a week is six of whatever kind of hours and I would always lower the price in those circumstances. I also stipulate that all the groups meet me on the same day - that way I arrive and work straight through - 3 groups but only 1 set of travel costs also allows you to lower the pric
... See more
Dear Susy,
You don't say whether you will be teaching each group for one 'clock' hour (60 minutes) or one 'lesson' hour (40/45 minutes) or two lesson hours (90 minutes).

However, three groups twice a week is six of whatever kind of hours and I would always lower the price in those circumstances. I also stipulate that all the groups meet me on the same day - that way I arrive and work straight through - 3 groups but only 1 set of travel costs also allows you to lower the price.

I'm sure you've thought of this, so forgive me if I'm teaching my grandmother to suck eggs - but don't forget to clarify right from the start who pays for course books, workbooks, photocopying of additional materials, tests etc. as well as who pays for general resources (eg. dictionaries). And make sure that the firm knows it has to provide you with essential equipment (tape/CD player, DVD/VCR, TV, etc.) - I didn't the first time (it seemed so obvious that they would!!) and ended up shoving my way on to rush hour buses complete with dictionaries, book, materials and a CD player)!

And, I would also stipulate in writing that the price will automatically be subject to review at the beginning of each school/academic year.

Good luck!

Caryl
Collapse


 
Patricia Lane
Patricia Lane  Identity Verified
Frankreich
Local time: 11:34
Französisch > Englisch
+ ...
language training Jul 2, 2006

Suzy,

From what you say, a company is paying for staff members to get training in English, correct?

Therefore your client is the company (not the students) and you bill the company either on a per class or per hour basis, whatever the standard business practice is in your country and set your payment terms (doubtful if twice per week would be considered standard practice here! Maybe a monthly invoice is more logical).

As for rate, ("i want to continue maki
... See more
Suzy,

From what you say, a company is paying for staff members to get training in English, correct?

Therefore your client is the company (not the students) and you bill the company either on a per class or per hour basis, whatever the standard business practice is in your country and set your payment terms (doubtful if twice per week would be considered standard practice here! Maybe a monthly invoice is more logical).

As for rate, ("i want to continue making money"), figure out what you earn normally per hour as a translator (hourly translation rate x average per word rate) to make sure these classes are on par with your earning power. You may want to round it off a bit to cover a bit of transportation time if that is a consideration.

Cheers,

Patricia



[Edited at 2006-07-02 13:34]
Collapse


 
Lesley Clarke
Lesley Clarke  Identity Verified
Mexiko
Local time: 04:34
Spanisch > Englisch
Not answering your question but... Jul 2, 2006

This is a bit off-topic, I actually think it is better all round to have a bigger group of up to twelve students, you can do so much more with them and they have more time to practice new grammar points etc.

There are so many materials on the market now with games and role-plays that are of absolutely no use in one-to-one classes.

Why don't you price to encourage the company to give you the right number of students and enough to allow you to buy new material.


 
Sara Freitas
Sara Freitas
Frankreich
Local time: 11:34
Französisch > Englisch
Can only tell you about the market rates in France... Jul 3, 2006

English classes billed by a training company to a client company go for between 45 and 65 euros per hour, not per student.

The trainers teaching these courses are usually paid just over minimum wage if on a monthly salary or anywhere from 13 to 20 euros per hour if on hourly wages (in-house, not outsourcing).

I agree that 19 is a big group.

Good luck!

Sara


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Jul 11, 2006

Dear Caryl,

Yes I will be teaching each group for 60 minutes on the same day. Therefore 3 groups of 6 people per day twice a week.

In terms of books and materials, I take care of all of that. They provide photocopies and a black board but that is it. My only problem here is still what to charge.

Thanks


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Jul 11, 2006

Patricia,

Yes the company will pay for the employee´s English lessons. I will bill the company on a monthly basis, I think it´s more practical this way.

However I could never bill them what I charge when I am translating for them. It would have to be lower and I don´t translating and teaching are the same in terms of billing.

Thanks
Susy


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Jul 11, 2006

Dear Sara,

45 to 65 euros per hour is unthinkable in this situation, especially here in Portugal.

From all the comments and advise I got from all the dear colleagues that took the time to help, I´ve arrived at some conclusions:

The monthly billing will be based on a per student basis, so my hourly rate will have to be lower than the outsourcing companies.

Many thanks to all who took the time to give me your valuable comments which helped me re
... See more
Dear Sara,

45 to 65 euros per hour is unthinkable in this situation, especially here in Portugal.

From all the comments and advise I got from all the dear colleagues that took the time to help, I´ve arrived at some conclusions:

The monthly billing will be based on a per student basis, so my hourly rate will have to be lower than the outsourcing companies.

Many thanks to all who took the time to give me your valuable comments which helped me reach the best possible solution.

Susy
Collapse


 
Flavia Martins dos Santos
Flavia Martins dos Santos  Identity Verified
Brasilien
Local time: 07:34
Englisch > Portugiesisch
+ ...
How to charge you class Aug 7, 2006

Hi Suzy,


My name is Flávia and I am from Brazil.

What I would suggest you is to charge per month, per student but tell them that the value stablished is directly related to the number of students in the class otherwise some decide to stop and then you would be losing your calculated income.

Good luck

Flávia Tafner

[Edited at 2006-08-07 16:33]


 
Susy Ordaz
Susy Ordaz  Identity Verified
Local time: 10:34
Portugiesisch > Englisch
+ ...
THEMENSTARTER
English Conversational Lessons Aug 8, 2006

Hi Flavia,

Your´re right. Along the year many things can happen, including losing students for a number of reasons.

Thanks for your suggestion.

Um abraço.
Susy


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

English Conversational Lessons






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »